Hikaye Öykü Masal Arşivi

 Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

27 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Mezardan Öteye Kadar Giden Dostluklar (Dostluk Hikayeleri) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Mezardan Öteye Kadar Giden Dostluklar


   Derin düşünceler içinde boğulurken niçin böyle düşündüğünü sordu kendi kendine. Tabi ki bir cevap alamadı. Çünkü o anda aklına mantıklı bir cevap gelmiyordu. Şimdi ölsem ne olur acaba diye düşündü. Olacakları zihninde canlandırmak için gözlerini kapadı. Öncelikle bir sonraki gün evine gelenler onu ölü bulacaklardı. Daha sonra yaklaşık olarak iki gün sürecek cenaze işleri. Sonra bir kefen ve bir tabut. Cenaze namazında yüzleri tanımadığı on onbeş kişi. Sahte onaylamalar. Sahte dostluklar.

   Herşey o gün ortaya çıkardı. Ama o zamanda o burada olmayacaktı. Daha sonra defnedileceği yere geldiğinde onu toprağın altına atacaklar ve kimse ardına bakmadan oradan kaçacak. Çünkü ölüm onları korkutacaktı. Niçin kimse onunla gelmiyordu. Bütün dostluklar oraya kadar mıydı? Bir sınırı mı vardı hepsinin? Hani nerde o nerde ve ne zaman olursak dostuz sözleri? Hepsi sahteymiş meğer. İşte bunun için şimdiye kadar genellikle yalnız olurdu. Yani o ondan sonrada kendine eşlik edecek bir dost arıyordu. Zordu bulmak ama umutluydu o. Umut fakirin ekmeği diye bir söz vardı galiba güzel türkçemizde. Onu hatırladı. Ve daha bir sağlam sarıldı ekmeğine...

   Birgün yine deniz kıyısında oturmuş seyrediyordu mavi gökleri ve yeşil denizi. Aslında pek yeşil sayılmazdı. İnsanlar oralara da el attıktan sonra ama bütün şairler denizin yeşil olduğundan bahsederlerdi. Yoksa oda görmemişti yeşil denizi. Yalnızca dedeleri veya ninelerinden duyarlardı. Dedesinin bak torunum birgün... diye başlayan hikayelerini zevkle dinler onlara hayran kalırdı. Neyse bunları bir kenara bırakalım. Evet seyrediyordu denizi.

   Hergün gelirdi buraya. Hiç aksatmazdı doğayla ve havayla olan randevularını. Onlar onun tek arkadaşıydı çünkü. Oturmuş bunları düşünürken diğerini gördü başka bir ucunda parkın. Çok garip. Çünkü buraya tamı tamına beş yıldır geliyordu ve şimdiye kadar hep yalnızdı. Daha önce kimseyi o civarda görmemişti. Aslında bir yandan da seviniyordu. Birisi daha var. Benle aynı havayı soluyan birisi. Diğerinin yanına gitmek için niyetlendi ama ne konuşacağını bilmediği için vazgeçti. Ve evine gitti.

   Ertesi gün o yine ordaydı. Ve diğeri de. Bu sefer ayağa kalktı. Diğerine doğru yürümeye başladı. O yürüdükçe yol uzaklaşıyordu sanki. Diğerine ulaşamıyordu. En sonunda geldi yanına. Bankın diğer ucunda oturdu. Ve aniden konuşmaya başladılar. Her konudan konuştular. Konuştukça rahatladığını hissetti o. Zaman ilerliyordu. Zamanı durdurmaya kimsenin gücü yetmezdi. Onunki de yetmedi. Ve en sonunda pes edip saatin geç olduğunu söyleyerek uzaklaştı diğerinden. Hiç yüzüne bakmadı. Sanki yüzüne bakınca büyü bozulacakmış gibi geliyordu ona. Bakmadı. Döndü ve bir daha bakmadı.

   Yatağında uykusuzluktan kıvranırken farketti merak denilen duygunun ne kötü bir illet olduğunu. Diğerini merak ediyordu. Ama elindende birşey gelmiyordu. Saniyeler asır gibi geliyor. Daha dün konuşurken geçmemesi için dua ettiği zamanın akıp gitmesini istiyordu. Ama olmuyordu. O isteyince olsaydı keşke. Pencereyi açtı. Dışarıda yağmur vardı. Üstüne bişeyler alıp dışarı çıktı. Gezmeye başladı. Yağmur durdu. Vücudundaki demir eksikliğinden dolayı yağmurdan sonra toprağın o insana rahatlık veren ama bir o kadarda zararlı kokusunu içine çekti. Ve evine gitti. Yine yatamadı.

   Sabah gözlerini açtığında sanki biraz uyumuş gibi hissetti. Ama saate baktığında saniyenin bile yer değiştirmediğini hayretle gördü. Akşamı zor etti. Çünkü bir an önce oraya gitmek istiyordu. Akşam oldu. Gitti. Oturdu. Beklemeye başladı. Diğeri geldi. Bu sefer diğeri onun yanına oturdu. Hala yüzüne bakmıyordu. Yine bol bol konuştular. Herşeyden.

   Acaba aradığım dost bu mu diye düşündü. Hani şu yazının başında anlatmıştım ya. Daha sonraları çok pişman olacağı birşey yaptı. Ve diğerinin yüzüne bakmaya yeltendi. Tam görecekken diğeri kayboldu. Oda hemen başını eğdi. Ama gidenler bir daha gelir mi? Gelmez. Gelmedi de. Diğeri gelmedi. Her akşam gitti oraya ama diğerini göremedi. Çok üzüldü. Çok ağladı ne yaptım diye. Büyünün bozulacağını biliyordu ama yinede yaptı. Bakmaya yeltendi. Ve böyle oldu işte. Pişmandı. Çok pişman. Öyle ki artık tamamen duygusuz biri haline gelmişti.

   Sabah akşam o bankta, yani ilk oturdukları bank oluyor, oturdu. Ölü gibiydi. Gözleri fersizdi. Ama hala mavi gökyüzüne ve yeşil denize bakıyordu. Adeta onlarla bir oluyordu gözleri. Gözleri herşeyi anlatmaya yetiyordu. Zar zor eve gitti. Aklına birşey gelmişti. Eline bir şişe asit aldı. Asit. Yakıcı. Yakıcı bir madde. Onunla ne yapıcaktı diye sormayın. Çünkü oda anlık olduğu için cevaplayamazdı. Bende. Evet anlık oldu. Kafasına diktiği gibi bitirdi asidi. Daha sonra düştü masasından. Filmlerdeki gibi düştü. Yavaş yavaş. O anın tadını çıkararak. Zaten insan hayatında bir kere intihar edebilirdi. Oda tadını çıkarıyordu. Yüzü yere ulaştığında. O çoktan gözlerini kapamıştı.

   Ertesi gün. Cesedini masanın başında buldular. Vücudunda yer yer yanıklar vardı. Ve birde asit şişesi. Boş bir şişe. Anladılar. Daha sonra tanımadığı beş on kişi namazını kıldı. Ve doğru toprağa. Onu yine yalnız bıraktılar. Oradakiler gittiğinde ve ortalıktan el ayak çekildiğinde biri geldi oraya. Bu diğeriydi. Evet diğerinin ta kendisi. Kendini suçlu hissetmiyordu. Çünkü olması gereken oydu sanki. Onunla birlikte ölemezdi ama ölene kadar onun başında bekleyebilirdi. Bekledi... Bekledi... Bekledi...
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

7 Temmuz 2002 - 14:59:32 - 6657 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[16516]Yorumlayan:[39]Kategori: [Dostluk Hikayeleri]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: selen 

23.7.2008 - 23:52:39

ayyyy çokk güsell ama intihar edenlerin cennette yeri olmazmışş yapmayalım öle şeler yhaaaa :(

Yazan: merve 

13.2.2007 -

SÜPER YA ÇOK BEĞENDİM KEŞKE HEP BÖYLE SÜRSE GERÇEK DOSTLUKLAR BİZE BU HİKAYELERİ SUNDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER WE BAŞARILAR

Yazan: merve 

28.12.2006 -

yaaaaaaaaaaaaaaa kısa hikaye yokmu bir türlü bulamıyorum yada yok

Yazan: EZEL 

6.8.2006 -

hepiniz çok salaksınızzz benceeeeee

Yazan: KONTES 

2.8.2006 -

TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM........

Yazan: sarı şeker 

3.7.2006 -

bence eğer gerçek dostsanızzz..onunla ölmeyi göze alırsınız...sonuçta sevdikleriniz olmadan yaşamanın bi anlamı yok bencee......biz hiç ayrılmıycazzzzzzz nursel@hanife@fatma

Yazan: KADRİYE 

28.6.2006 -

güzel başlayan bir hikaye fakat ne kadar dost olsanda ALLAHIN verdiği ömrü ancak o ALIR.

Yazan: ali 

11.6.2006 -

hikaye güzel ben inanıyom ki ölümden sonra dostlarımla beraber olucam dostlarıma tşk(m~m~f~ö~a~m)

Yazan: sebahattin  

21.5.2006 -

cok guzel bi hikaye ben inanıyorum ki gerçek dostumu buldum ve umarım keybetmeyeceğim her şey için tşkr

Yazan: merve 

1.12.2005 -

Hikaye beni oldukça etkiledi kaybettiğim dostumu aramam gerektiğini anladım

Yazan: sevgisiz 

28.11.2005 -

sevgi dostluk bilmiyorum hikaye güzel sonunda bulmuş dostunu ama çevremdeki insanların bana gerçek bi dost oldukları söylenemez esin sana katılıyorum ama o dosttu bulmak zorrr!!!

Yazan: mami(XxL) 

14.11.2005 -

bu hikayeyle ne akdar çok mezarım başında ve bende onların mezarırnın başında bekleyeceğim dostlarımın olduğunu unutmadım ama bi kere daha iyice anladım.... TEŞŞEKÜRLER ÇOCUKALR İYİKİ VARSINIZ

Yazan: deniz 

7.11.2005 -

BENDE İDEMİRE KATILIYORUM KESİNLİKLE DOĞRU SÖYLÜYOOOR..

Yazan: ebru 

18.10.2005 -

bu mesaj Esra için:dostumla kavga ettim dostluğumuz bitti demişsin o zaman siz gerçek dost değildiniz.dostluk ne olursa olsun bitip tükenmeyen şeydir.aklında bulunsun

Yazan: şeyda 

6.10.2005 -

çok anlamlıydıı...valla gözlerim doldu ya..hepimizin gerçek bir dosta ihtiyacı var....

Yazan: esin 

30.9.2005 -

abi bu ne yaaaaa çok anlamli bir hikaye idi."HaYaTtA HiÇbİrŞeYiNiZ oLmAsIn AmA mUtLaKa bİr dOsTuNuZ oLsUuUuUuNnNnNn.....!!!"

Yazan: glşh 

17.9.2005 -

okurken birkaç mısra hatırladım..DOST DOST DİE NİCE NİCESİNE SARILDIM..BENİM SADIK YARİM KARA TOPRAKTIR... ama benim ölüme gelicek bi dostum war..we hep benimle olması ümidiyle..

Yazan: kankiciMMMM 

11.8.2005 -

YA OKURKEN AYNI SONGÜLÜN DEDİĞİ GİBİ BÖYLE DOSTLARIMIN OLMADIĞINI FARKETTİM YANİ ÖLDÜKTEN SONRA EN FAZLA 1AY ÜZÜLÜRLER SONRA HAYAT DEWAM EDER YENİ DOSTLAR ... YANİ SONSUZ DOSTLUK YOK AMA BULMAK DİLEĞİYLE

Yazan: fuat 

28.7.2005 -

baba des hosh

Yazan: mardinli sile 

25.7.2005 -

kısacası süperdi...keşke benimde öle bi dodtum olsa

Yazan: songül 

30.6.2005 -

çok güzel yaaaa dostluk ............. benim o kadar da güzel ve beni sonuna kadar bekleyen dostlarım olmdıgını hatırlattı çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllll böle dostlar bulma ümidiyle

Yazan: samet 

28.5.2005 -

TEŞEKKÜL HALİT ABİ ÇOK TEŞEKKÜL İYİ GÜNLER

Yazan: enes 

28.5.2005 -

çok güzel yazmişsan hep böyle yaz siten güzel daha uzaaaaaaat

Yazan: şebnem 

27.5.2005 -

gerçekten yazılarınız çok güzel ve etkileyici çok beğeniyorum böyle bir site hazırladığınız için tşk ederim

Yazan: hakan 

21.5.2005 -

leyla hanım uzun hikaye önemli değil önemli olan okumayı bilmek kısa hikayede sıkar insanı ama bunları okumak için önce o duygu yoğunluğunu taşımanız gerkir birde öyle deneyin

Yazan: leyla 

21.5.2005 -

uzun hikaye yazmayın okuyamıyorum bayyyyyyyy

Yazan: gökhan sarı 

20.5.2005 -

bana saçma geldi olayı anlatan sanki yanında imiş gibi anlatmış ve konu seçimi yanlış ne işimiz var intiharla allahın verdigi canı allah alır

Yazan: hatice 

27.4.2005 -

süper bir hikaye bence bütün dostluklar böyle olmalı

Yazan: esra 

22.4.2005 -

yaaaa ben bugun dostdumla kavga ettim dostluğumuz bitti eeee ne olacak şimdiiiiiiii

Yazan: mavis 

4.4.2005 -

idemire katiliyorum sozlerinden dolayi

Yazan: idemir 

23.2.2005 -

Saçmasapan bir hikaye nerede bizim manevi değerlerimiz yani gerçek dosta kavuşmak için intihar mı edeceğiz, insanları buna mı özendireceğiz bizim hakiki dostumuz Cenab-ı Hak ve O nun Resuludur.

Yazan: eylem 

31.1.2005 -

cemom sen her zaman benim cemomsun...

Yazan: yasinsahin 

7.1.2005 -

benimde şuanda cok ıyı bir dost grubum var adı YAFİ

Yazan: Ahmet KakaÇ 

28.12.2004 -

çok ilginç duygularım karıştı çözemedim :)

Yazan: Bayram  

24.12.2004 -

benimde şuanda çok sıkı bir dostum var inşallah dediğiniz gibi olur yani öldükten sonrada dostluğumuz devam eder onunla

Yazan: BURCAK 

4.12.2004 -

canım arkadasım perihan seni çok seviyorum.allah bizi ayırmasın.büyülü perimsin sen benim

Yazan: BURCAK 

4.12.2004 -

çokkk güzek umarım hep sıkı dostluklar olur.

Yazan: yıldız 

9.11.2004 -

çok güzel bi hikaye dostlukların herzaman değerlerini bilmeliyiz...

Yazan: Şener 

19.10.2004 -

kardesim dostluktan mezara giden bi dostluk diye umarımokursun sevgilerle!!!

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 349005 
Toplam Yorum: 364426 
Toplam Okunma: 19486083 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş