Hikaye Öykü Masal Arşivi

 Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Kurbağa Prenses (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Kurbağa Prenses
    Ayşelerin sınıfı o gün yine bir âlemdi. Biraz önce tabiat dersine başlamışlardı. Dersin konusu kurbağa idi. Öğretmen, sınıfa deney için bir kurbağa getirmişti.

    Öğrenciler, labaratuvar masası çevresinde toplanmışlar, öğretmenlerinin ders ve deneyle ilgili açıklamalarını dinliyorlardı. Bayan öğretmen, birara şöyle dedi:

    – Kurbağaların dilleri avlarını yakalamak için hızla, mancınığa benzer bir görünümde, ileri fırlar, avını yakalayışı kolayca izlenemez.. Ağızları kocaman, gözleri de petlek petlektir.

    Öğretmenlerinin bu sözleri üzerine öğrencilerin bakışları birden Ayşe’nin üzerine çevrilmiş ve aralarında bir fıkırtı, kaynaşma oluvermişti. Kendisini tutamayanlar, kahkaha ile gülenler bile vardı.

    Bayan öğretmen, bu duruma kızmıştı. Kaşlarını çatarak gülüşenlere baktı, sonra da azarlayıp şöyle dedi:

    – Nerede olduğunuzu unuttunuz sanırım!.. Yerinizde olsam gülmez, davranışınızdan utanç duyardım. Gülmenizin nedenini çok iyi biliyorum. Oysa ben, siz tembel ve haylazların durumuna gülemiyorum. Kendisiyle alay ettiğiniz arkadaşınız sizden çok daha terbiyeli ve de çalışkandır... Güzellik denilen sıfat, sadece yüzde değil özde de bulunmalıdır!..

    Gülüşenler, şimdi suspus olup başlarını önlerine eğmişlerdi. Ayşe ise, gözyaşlarını güçlükle tutmağa çalışıyordu. Minnet duygusuyla dopdolu olarak öğretmenine baktı. Ona karşı yüreğinde sevgiler dolup taşıyordu.

    Kendisini hedef alarak gülüşenleri nasıl da susturmuştu sevgili öğretmeni...

    Yaratan, insanı çeşit çeşit görünümde yaratmış, her birini ayrı bir renk özüyle mayalamıştı. O, kimsenin görünüşüne, rengine, boyasına bakmaz, ayırım yapmazdı. Yüce yaratan’ın katında, insanların birbirine üstünlüğü, kendinden en çok korkan ve ahlâkça daha üstün yetenekle olmalarındaydı.

    Oysa Ayşe, arkadaşlarının çoğunda olmayan birçok ahlâklı yeteneğin yanısıra, görünüşçe de güzel sayılırdı. İri, çekici gözleri vardı Ayşe’nin.. Nevarki bunların dışa doğru biraz fırlamış görünümü yüzünden, kendini bilmez kızlardan bazısı ona “Kurbağa gözlü kız’” adını takmışlardı. İşte, öğretmenlerinin kurbağa’dan söz ederken "Petlek gözlü" demesiyle gülüşmeler bu yüzden olmuştu.

    Dersten sonra Ayşe’ye takılan olmadı. Nevarki, diğer kızlar, okul bahçesinde koşup oynarlarken, Ayşe, bir kıyıda sessizce kalıvermişti.

    Ayşe’yi okulda en çok hırpalayan kızlardan birisi de Ayhan’dı. Ayhan, zengin bir ailenin tek bir şımarık kızıydı. “Okulda öğretmenler bile ondan bezmişlerdi. Ayhan, gördüğü yerde Ayşe’nin yolunu keser; ona takılır, itelerdi. Bu yüzden Ayşe onu sevmemiş, sevememişti. Ayşe’ye ilk önce “kurbağa kız’” adını takan da Ayhan’dı.

    Nevarki, Ayşe ne okulda ne de evlerinde ondan söz eder, yakınırdı. O gün de öyle oldu. Ne Ayhan’dan ne de okulda olanlardan söz etti. Fakat yatağında, olanları düşünmeden edemedi. Okulunu, bu bilgi ocağını seviyordu. Ona okulunu sevdiren öğretmeniydi. Öğretmeni öylesine sevimli, öylesine candı ki!.. Bu yüzden, öz annesine karşı duyduğu sevgiyi ona karşı da duyuyordu Ayşe!..

    Böyle düşünmek Ayşe’yi biraz rahatlatmıştı. Ah ne olurdu!.. Okul arkadaşları da onu birazcık olsun sevebilselerdi. Pek çok isterdi bunu Ayşe... O zaman, onlarla birlikte ders çalışır, bahçede hep birlikte oyun oynarlardı. Çekişmek, didişmekten ne yarar vardı sanki?!...

    Bu düşüncenin verdiği duyguyla Ayşe, avuçlarını açarak yüce yaratan’a şöyle yakardı :

    – Ne olursun Allah’ım!.. Bana yılgınlık verme!.. Varsın beni herkes hor görsün, yeter ki sen hor görme!..

    Aynı gece, Ayhanların evinde, ibretli bir sahne daha yaşanıyordu: Ayhan, o akşam yine sofrada tıkabasa yemek yemiş, sonra da dersini çalışmadan yatağına girmişti. Bütün gece korkulu rüyalar gördü durdu:

    Bir gölün kıyısında yaşayan çirkin mi çirkin, petlek gözlü bir kurbağa olmuş, dili bir karış uzadığı halde, göl kıyısında böcek avlanıyordu. Birden, nereden çıktığı bilinmeyen bir yılanın üzerine saldırdığını gördü. Yılan, faraş gibi açtığı ağzıyla, onu neredeyse yutacaktı. İşte tam bu sırada, iri yapılı bir kuş gökten dalış yapmış ve onu kendine doğru çekerek kanatları üstüne almış ve tekrar havalanıvermişti.

    İri kuş, bir süre onu gökte uçurduktan sonra yeniden alçalarak gölün kıyısına bırakmış, sonra da yamacında durmuştu. Nevarki, bu kez, kuşta bir başkalaşım olmuş; kurbağaya dönüşüvermişti.

    Ayhan’ın yüreği bir kelebek gibi çırpınıyordu. Kuştaki başkalaşımı büyük bir şaşkınlık içerisinde izledi. Şimdi karşısında kendisi gibi kurbağa türüne dönüşmüş bir yaratık duruyordu. Dikkatle bu kurbağanın yüzüne bakan Ayhan, birden bu yüzü tanıyıvermişti. Bir anda insan yüzüne dönüşüvermişti; kurbağanın yüzü, güzel mi güzeldi de... Okuldaki Ayşe’nin benzeriydi bu yüz... Ayhan kendi kendine: “Petlek gözlü sandığımız Ayşe de oldukça güzel kız’mış” diye söylendi. Daha sonra da Ayşe de bulunan güzel yetenekleri hatırlayıvermişti: Ayşe’nin güzel huyluluğunu şimdiye kadar sezemediğine hayıflandı Ayhan... “Yaptığımız kötülüklere karşılık verdiğini de görmedim, bir kez olsun bizi öğretmene şikâyet etmedi” diye aklından geçiren Ayhan, kurtarıcısına dönerek sıkılgan bir görünümle sordu:

    – Siz kimsiniz?!.

    Yamacında duran kurbağa gülümseyerek karşılık verdi:

    – Meraklanmayın, anlatacağım!.. Ben Kurbağalar ülkesi prenseslerindenim. Bütün göller ve durgun sular ülkemizin birer parçasıdırlar. Seni tanır gibiyim; daha önce bir yerde görmüş olacağım. Nedîmelerimden birisi olmayı ister misin?!.

    Ayhan, Kurbağa prensese “Evet isterim” diye karşılık vermek istemesine rağmen, cevap veremedi. Nevarki düşünmekten de kendisini alamadı: “Ne kadar iyi bir koruyucu!.. Beni yılanın elinden kurtardığı yetmiyormuş gibi, nedîmesi yapmak istiyor. Nedir acaba bunun sebebi?!”

    Ayhan, sevgi dolu bir duygu içerisinde Kurbağa Prensese baktı. Prenses kendisini gülümseyerek seyrediyordu. Ayhan onun teklifine “Kabul” anlamında başını sallarken, Prenses dudaklarından eksilmeyen gülücüğüyle “Gölkent’e” doğru yönelmişti. Ayhan da onu izledi.

    İşte tam bu sırada Ayhan uyanıverdi. Yüreği büyük bir heyecanla çarpıyor, vücudu gördüğü korkunç rüyanın etkisiyle titriyordu. Kendisini yutmak üzere ağzını açmış bulunan yılanın dehşetli görüntüsü hâlâ gözlerinin önündeydi.

    Ne tuhaf bir rüyaydı bu!.. Kendini bir göl kıyısında kurbağa olarak buluvermişti. Onu yılanın ağzından kurtaran iri kuşu, sonra da bir kurbağa biçimine dönüşünü hâlâ görür gibi oluyor; Kurbağa Prensesin sesi hâlâ kulaklarında çınlıyordu. Prensesin ne kadar da sevimli bir yüzü ve güzel gözleri vardı.

    Ayhan’ın yüreğini şimdi bir başkalık sarmıştı, içindeki katılık kaybolmuş, yerini bir yumuşama, incelik alıvermişti. Ayrıca, yüreğinde bir eziklik duyuyor, Ayşe’ye karşı kötü davranışları aklına geliyor, büyük bir pişmanlık duygusunun benliğini sardığını seziyordu.

    Şimdiye kadar yaptığı kötülük ve yaramazlıklardan kazancı ne olmuştu?!.. “İyi huydan yoksun olmak meğer ne kötü şeymiş” diye düşündü Ayhan... Birden, Ayşe gözünde dağlar kadar büyümüş, yücelivermişti. Onun gibi olmayı ah ne kadar isterdi!.. Çok temiz yürekli, üstelik çalışkan bir kız’dı Ayşe!.. Oysa, kendisine kötü huylarından başka, tembel oluşu da pek çok zarar vermişti. Sonra!.. Ayşe, öyle sevilmeyecek kadar çirkin de değildi, üstelik sevimli sayılabilirdi. "Petlek dediğim gözler meğer ne kadar güzel, şirinmiş” diye de düşündü Ayhan!...

    Ayhan, gördüğü rüya ile yaşamı arasında da bir ilişki sezmişti. Rüyadaki kuşun iyiliğini Kurbağa Prensesin konukseverliğini kendi durumuyla karşılaştıran Ayhan, utanç duymaktan kendisini alamadı.

    O gün okulda Ayhan’ı sessiz ve durgun görenler, bu durumu yadırgamışlar; bir anlam verememişlerdi. Öğretmenleri bile bu değişikliği sezmiş olacak ki, merakını yenemeyip onu sorguya çekti.

    Ayhan önce bir şey söylemek istemedi, daha sonra, pişmanlık duygusuyla, gördüğü rüyayı öğretmenine anlattı. Öğretmeni onu ilgiyle dinlemişti. Yüzünde gülücükler uçuşurken, Ayhan’a şunları dedi:

    – Sanırım çok güzel bir rüya bu!.. Alınacak ders ve ibretler var!.. Anlatılmak istenen öyle şeyler vardır ki, çok kez bunların sözle anlatımı çok güçtür. Oysa, bir bakış, bir hareket anlatılmak istenen şeylerin sözcüsü oluverir. Sen işte bunu anlamışsın, daha söze ne gerek!... Davranışların anlatımı, iyi ve güzel olursa, konuşulan sözler kadar, belki de daha etkili olabilir. “Bir tek müsibet, bin türlü nasihattan yeğdir" diye çok güzel bir atasözümüz var. Rüyanda uğradığın yılanın saldırısı, seni kurtaran kuş ve Kurbağa prenses” den sana mesajlar var; bundan yararlanmağa bak!.. Hastalık çekmeyen, sağlığın değerini bilemez ki!..

    Ayhan kısa bir süre düşündü: Öğretmeni çok haklıydı. O insanlık ne demektir yeni öğreniyordu. Şimdiye kadar içinde çöreklenen bencillik tohumları filizlenerek, hem kendine hem de çevresine olmadık zarar ve kötülükleri yapmıştı. Şimdi işte kocaman bir hiç olduğunu, kuru bir yaprağın dalında sallandığı gibi kımıldandığını anlıyordu.

    Zaman rüzgâr gibiydi. Eser, durmadan savururdu. Nevarki, zamanı değerlendirmesini bilenler ondan yararlanır, sert ve hırçın rüzgârlar, yerini bereket yağmurlarına bırakırdı. Bu yüzden o da bundan sonra, zamanı iyi değerlendirmeli, Ayşe gibi çalışkan ve olgun bir kız olmağa bakmalıydı.

    O günden sonra Ayhan, iyi huylu ve çalışkan bir kız olarak, Ayşe ile candan yakınlık ilişkisi kurdu; rüyasında gördüğü iyilik sever kuşu ve Kurbağa Prensesi de ömrü boyu unutmadı.Kaynak: Mehmed Zekâi ERYALAZ (Hayvanlar Dünyası’ndan Ansiklopedik Çocuk Hikâyeleri), Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

9 Mayıs 2006 - 07:49:47 - 5254 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[4445]Yorumlayan:[2]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: betül 

29.1.2007 -

çok güzel bir hikaye teşekkür ederim bu kadar güzel bir haikaye yazdığınız için

Yazan: öykü 

14.10.2006 -

ben bu hikayeyi çok sevdim evet doğru duydunuz çok ama çok sevdim

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 348993 
Toplam Yorum: 364414 
Toplam Okunma: 19483244 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş