Hikaye Öykü Masal Arşivi

 Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Panter Avcısı Maymun Akıllı Şenpanze (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Panter Avcısı Maymun Akıllı Şenpanze
    Değerli çocuklar!..

    Bu kez de size küçük bir maymunun, şenpanze’nin akıl almaz, Fakat o denli de hoş bir hikâyesini anlatacağım:

    Konumuzun ilk sahnesi, Afrika ormanlarından birisinin yakınlarında konuçlanmış bir yerli köyünde geçmektedir: Bambu kamışından yapılmış kulübelerin önündeki geniş alanda, ellerinde yöre savunma ve av silâhları bulunan, çoğunluğunu yerli zencilerin oluşturduğu bir topluluk görülüyor. Aralarında gezgin giysili birkaç da beyaz insanlar var... Bunların, ellerindeki tüfek ve göğüslerinde çaprazlama dizilmiş mermelerinden, avcı oldukları anlaşılıyor; içlerinde bir de kadın var... Bu kadının sızlanır biçimde şöyle konuştuğunu işitiyoruz :

    – Sabahtan beri ormanda boş yere gezinip durduk. Bizi günlerce peşinde koşturan panteri değil yakalamak, görebilmemiz bile mümkün olmadı; kurduğumuz tuzaklar bir işe yaramadı. Böylesine kurnaz bir yırtıcı hayvana ilk kez rastladım.

    Yanındaki erkek avcı, kadının bu yakınmasına katıldığını belirten bir anlatımla şöyle cevap verdi:

    – Haklısın karıcığım!.. Böyle bir olayla ben de ilk kez karşılaşıyorum. Onu yakalayamadan geriye dönersek çok üzüleceğim.

    Kadın, eşinin bu sözleri üzerine başını sallamakla yetindi. Bu sırada önlerinde küçük bir maymun belirmişti; bir Şenpanzeydi bu; öylesine hoş ve sevimli görünüşü vardı ki!.. Önlerinde şaklabanlık yaparak durmadan taklalar atıyordu. Onun, bu durumu, ortada oluşan tatsız havanın değişmesine yetmişti.

    Sevimli şenpanze’nin, parende hareketleri, çevreyi hemence etkilemiş; panterin yakalanamamış oluşunun verdiği huzursuzluk, kısa bir süre için de olsa dağılıvermişti.

    Avcılar, o akşam avlanma işine son vererek geri dönmeye karar verdiler. Ellerinde aslan, kaplan, boğa yılanı, timsah gibi iri ve yırtıcı canlılar vardı. Hayvanat bahçeleri için gergedan bile avlamışlardı. Varsın Panter de eksik oluversindi... Bu düşünceyle, ertesi gün dönüşe karar veren avcılar, gereken hazırlıkları yapmışlar; yakaladıkları hayvanların konulduğu demir kafesleri, kamyonlara yerleştirmişlerdi. Daha sonra jiplerine binen karı-koca, hareket etmek üzereydiler ki, sevgili küçük maymunlarının ortalıkta görülmediğini fark ettiler. Yaramaz şenpanzelerini, çevrede aramalarına rağmen bulamamışlardı. O, öyle sıradan bir yaratık değildi ki, bırakıp gitsinlerdi. Küçük sevimli yaratığın aile içinde kolayca doldurulamayacak kadar değerli yeri vardı.

    Avcılar ekibi, geri dönüşe hazırdı; nevarki hiç kimse: “Haydi yola çıkalım diyemiyordu. Hele avcı karı-kocanın, istedikleri panteri yakalayamamış olmanın üzüntüsüne bir de sevgili şenpanzelerinin kayboluşu üzüntüsü eklenince, huzurları iyice kaçmıştı.

    Koca bir günün yarısını küçük yaramaz maymunu aramakla geçiren av ekibi, ister, istemez, geriye dönüşe karar verdiler. Avladıkları canlıların taşındığı ağır vasıtalar hareket etmiş; onları avcıları taşıyan Jipler izlemişti. Tam bu sırada, ormanın derinliklerden korkunç bir kükreme işitilmişti. Avcılar, bu sesi tanımakta zorluk çekmediler. Bu kükreyişin sahibi, onların günlerce peşinde koştukları panterin sesiydi. Kafilede bulunan avcıların tümü, silahlarına sarılarak sesin geldiği yöne doğru seğirttiler. Nevarki gördükleri manzara, onlar için hayli şaşırtıcı olmuştu.

    Şaşkın bakışlar, sık ağaç dallarının tepesinde bir noktaya takılıvermişti: Sabahtan beri aradıkları şenpanze, ağaçların tepesinde, sevinç çığlıkları kopararak, parende atıp duruyordu. Bulunduğu iri gövdeli ağacın altında ise, dokunaklı mı dokunaklı bir dram sergileniyordu: Kalın halatlarla, ağaç dalları arasına gerilmiş ağın içinde, yusyuvarlak olmuş durumda bir canlı, korkunç homurtu sesleri çıkararak gerilmiş ağdan kurtulmaya çalışıyordu. İşin komik, komik olduğu kadarda düşündürücü olan yanı ise, ağ içinde çırpınıp duran bu canlının, avcıları günlerce peşinde koşturan panter oluşuydu.

    Demek ki onların hedefi olan panteri yakalamak isteyen başka avcılar da vardı. Bunlardan birisi tuzaklarını kurmuş; onu yakalamışlardı. Neredeyse biraz sonra ortaya çıkarlar, avlarını ağ içerisinden alıp götürürlerdi. Varsın bu yırtıcı hayvan başkalarının olsundu. Onlara, sevimli şenpanzelerini bulmanın sevinci yeterdi.

    Uzun süre, panterin ağ içinde çırpınışlarını izleyen karı-koca, şaşmaktan kendilerini alamamışlardı: Ağ gerip panteri yakalayan avcılar, peki neden ortaya çıkmıyorlardı?!. Maskara Şenpanzeleri ise ağaçların tepesinde keyifle parende atmayı sürdürüp duruyordu.

    Avcılar için, hayli uzun süren bir bekleyiş olmuştu. Nevarki pantere, ağı germiş olanlardan sahiplenen olmamıştı. Bunun üzerine, panterin çırpınıp durduğu ağa yaklaşan kafile başkanı, birden heyecanlanıvermişti. Ağaçlar arasına gerilmiş olan ağ kendilerinindi. Demek ki, panteri avlayanlar, kendi topluluklarından olan yerli avcılardı. Peki!... Bunlar, neden ortaya çıkıp durumu açıklamıyorlardı?!.

    Kafile başkanının gözleri, yerli avcılar üzerinde gezindi, hepsi de şaşkınlık içerisinde olanları izlemekteydiler.

    Kafile başkanı kısa bir an düşündükten sonra, yapılması gereken en uygun davranışı yaparak adamlarına seslendi:

    – Haydi bakalım!... Zamanımız yok!.. Panteri ağdan çıkarıp boş kafeslerden birisine yerleştirin; sonra da dönüş yolculuğuna devâm!..

    Kafile başkanı avcının eşi, sevinçten uçuyordu: Daha ne isterdi ki?!. Şansları giderayak yüzlerine gülmüş; kısmet ayaklarına gelivermişti.

    Sevgili çocuklar!... Bu olayın görgü tanığı yok muydu dersiniz?!. Bu koskoca canavar, ağın içine kendiliğinden mi girmişti dersiniz?!. Sonra!.. O koskoca ağı oraya getirip tuzağı kuran birisi olmalı değil miydi?!

    Bu beceri isteyen çalışmaları yapanın, şu ağaçlar tepesinde parende atıp duran küçük şenpanzeydi dersek, içinizde inanan olur mu dersiniz?!. Evet sevgili çocuklar!.. İnanılması çok zor olsa da, gerçek buydu: Küçük maskara maymun yapmıştı bu zor işleri!.. Koca ağı kamp yerinden sürükleyerek ormana getirmiş; ağaçlara çıkarak dalların arasına ağı o germişti. Panter ağa düşünce de ağın ağzını büzüp, halatların uçlarını ağaçlara sıkıca bağlayan da bu sevimli şenpanzeydi. İşte şimdi de ağaçların tepesinde sevinçle parende atıp duruyordu.

    Böyle şey hiç olur mu demeyiniz sevgili çocuklar!.. Hayvanlar arasında maymunların üzerine bu kadar yetenekli bir benzeri yoktur. İşte bu küçük yaramaz şenpanze de ormanda ağ ile yapılan bu hayvan avlarını pekçok görmüş; beceri ve yeteneğini kullanarak taklit edivermişti.

***


    Sevgili çocuklar!.. Maymunların bu taklitçi yeteneği, bâzı insanlar arasında da sık sık görülmektedir. Nevarki maymunlarda hoşa giden bu yetenek, insanların kişiliklerini olumsuz yönden de etkileyebileceği için, başkalarının davranışlarını alıntılamada çok dikkat edilmesi gerekir.

    İnsanlar, taklitçilikte, iyi ve güzel huylu insanların davranışlarını örnek edinmeye çalışmalı, onlar gibi yaşamayı amaç edinmelidir. Yüce yaratanımız, kullarını dâima iyi ve güzel huylu olarak görmek ister.

    Körü körüne bir Batı taklitçiliği değil, maddî ve mânevî öz değerlerimizi korumasını bilerek, bilim ve teknikte, onlarla yarışmalı, ileri düzeyde ülkelere mutlaka ulaşmalıyız.
Kaynak: Mehmed Zekâi ERYALAZ (Hayvanlar Dünyası’ndan Ansiklopedik Çocuk Hikâyeleri), Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

9 Mayıs 2006 - 07:49:13 - 5254 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[3773]Yorumlayan:[1]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: esra 

17.2.2011 - 10:31:19

uzun olsada yinede süperrrrrrrr

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 348993 
Toplam Yorum: 364414 
Toplam Okunma: 19483304 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş