Hikaye Öykü Masal Arşivi

 İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Mart 2019

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Serçe’nin Kurtuluşu (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
On Çinli
Ayrılın Ayrılabilirseniz


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (KuTuL KuLuB)

Serçe’nin Kurtuluşu
    Değerli çocuklar!..

    Şimdi de size, minik bir serçeyi konu edinerek verdiği yaşam uğraşısını anlatan bir hikâyecik sunmak istiyorum:

    Bir başına daldan dala gezinen, kimsesiz bir serçe yavrusuydu. Henüz uçmayı bile beceremeyen bu minik kuş, ana sevgi ve şefkatini henüz tadamadan öksüz kalıvermişti: Yaramaz bir çocuğun sapan taşına hedef olan anacığı yaşamını yitirince, kendi kendine uçmayı öğrenme zorunda kalmış; düşe kalka, bahar ve yaz süreleri boyu tek başına yeşillikler arasında daldan dala çırpınıp, cik cik diye sesler çıkarıyor; hâlinden pek de şikâyetçi görünmüyordu.

    Nevarki, sonbahar gelip de, asık suratını ve çatık kaşlarını gösterip, kötü bakışlarını serçeciğin üzerine dikmeye, soğuk nefeslerini yüzüne üflemeye başlayınca, bizim minik kuşun huzuru kaçıvermişti.

    Sonbaharın gelmesiyle kırlangıçlar, turnalar, leylekler, diziler hâlinde göç yollarına düşmüşler; kır ve bahçe de renk renk uçuşan kelebekler pek ortalıkta görünmez olmuşlardı. Karıncaların kışa hazırlık çabaları artmış, yiyintilerini yuvalarına taşıma uğraşıları daha da hızlanmıştı.

    Kış uykusuna hazırlanan bazı canlılar, inlerine ya da yer altı barınaklarına çekilmiş bulunuyorlardı. Bağ ve bahçeler gibi ekili alanlarda, tahtadan evleriyle sık sık görünen kaplumbağalar, buralardan ayaklarını çeker olmuşlar; Köstebekler’se yer altı metro kazılarını gelecek bahara ertelemiş oluyorlardı. Kirpi kardeşler bile, tortop olup yuvalarına çekilmişler; kış boyu sürecek bir uykuya hazırlanıyorlardı.İşte artık, yağmur, kırağı derken ilk kar da toprağa düşüvermişti. Kar taneciklerini savurarak önüne katan rüzgâr, kasabanın cadde ve sokaklarında kol gezmeğe başlamıştı!... Bizim serçecik, sığındığı evin çatı kovuklarından birisinde, bir lokma yiyecekten bile yoksun durumda, çaresiz kalıvermişti. Zavallı minik kuş, burada ya soğuktan donacak, ya da açlıktan ölecekti.

    Serçecik, bir ara, sığındığı çatı kovuğundan başını dışarıya uzatmıştı ki, tipinin soğuk nefesi onu boşluğa çekivermişti. Birden kendisini uçuşan kar tânecikleri arasında savrulurken buluvermişti. Hırçın rüzgâr, zavallı kuşu önüne katarak, batı yönünde bir kasabaya doğru sürüklemişti. Biraz sonra minik kuş, kasabanın daracık bir sokağında kar tânecikleriyle birlikte savrulmaya başlamıştı. Birara dondurucu rüzgâr, daha da hızlı esmek için, kısa bir an soluklandığında, serçecik yanından geçmekte olduğu bir evin pencere pervazına tutunmayı başarabilmişti; nevarki her yanı buz kesilmiş; titremeyi dahi artık beceremez olmuştu. Dermanı tükenmiş pençeleriyle pencerenin pervazına tutunmaya çalıştığı sırada, pencere camı açılmış, dışarı uzanan küçük bir el onu çekip içeri alıvermiş; Serçecik, bir anda kendini içeriye alan küçük bir kız çocuğunun sıcacık avucu içinde buluvermişti. O anda rahatlayıverdiğini ve artık üşümediğini de algılar olmuştu. Yumuk gözlerini zoraki bir hareketle aralayıp çevresine bakındığında, kurtarıcısı olan kız çocuğunun sevimli yüzüyle karşılaştı.

    Kız çocuğu, onu avuçları arasında okşarken, odada bulunanlara şöyle sesleniyordu:

    – Zavallı!... Dalında yere düşecek bir kuru yaprak gibi titreyip duruyordu; karnı da aç olmalı!... Biraz yem getirip, avucumun içinde ona yedireceğim.

    Biraz sonra, gariban serçecik, kız çocuğunun getirdiği buğday tanelerini yemeğe başlamıştı. Öylesine aç olmalıydı ki bir avuç yemi, hiç çekingenlik göstermeden çabucak bitirivermişti. Bunun üzerine kurtarıcısı sevimli kız çocuğu ona bir avuç yem daha ikram etti.

    Minik kuşun kursağı iyice doymuş; ısınan vücudu da artık titremez olmuştu. Ürkek hâli de geçmiş, başta küçük kız olmak üzere, çevresinde kendisine yakınlık gösterenleri yadırgamaz olmuştu. Ara sıra cik cik diye sesler çıkarıyor. Bununla kendisine ilgi ve yakınlık gösterenlere teşekkür ediyor olmalıydı.

    İyiliksever sevimli kız, evlerinde bulunan bir çift kanaryanın barındığı tel kafesin yanına, boş bulunan tel kafeslerinden birisini getirerek gariban serçeciğe barınak yapmıştı. Minik serçe kuşu artık yalnız sayılmazdı. Kurtarıcısı kız çocuğunun sevgi ve ilgisinin yanısıra, ayrı kafeslerde de olsa, güzel renkli ve sesli komşular da edinmişti.

    Artık, her sabah, altın sarısı giysileri içerisinde konserlerine başlayan sanatçı kanaryaların güzel sesleriyle uyanıyor; sonra da sevimli bakıcısı kız çocuğunun gelmesini içtenlikle bekliyordu.

    Yürekleri iyilik, şefkat ve güzellik duygularıyla dolu sevgili çocuklar!... Umutsuz durumda yaşama savaşı veren küçük serçe kuşunun, mutlulukla sonuçlanan hayat hikâyesini ilgiyle okudunuz sanıyorum. İyilik sever kız çocuğunun mutluluğu ise minik serçeninkinden aşağı değil!

    Soğuk kış günleri, yoksul insanların hayat ve geçim çabaları, hikâyemizdeki gariban serçe kuşunun serüveni gibidir; onlar da kendilerine uzanacak yardım ellerini beklemektedirler. Nice öksüz, yetim ve dul âileler, sığındıkları çatı altında yardımsever insanların ilgisini gözlemektedirler... Konutu, yiyecek, içeceği, giyeceği ve yakıtı bulunmayan pekçok yaşlı, hasta, sakat insanlar, yardım ve iyilik severlerin ilgisine muhtaçdırlar.

    Yarınların insanlara neler getireceği önceden bilinemez. Bakarsınız varlıklı iken darlığa, yokluğa düşüverilir. Sağlıklı günlerin ardından hastalıklar gelip çatabilir; ölmek, çok kez nîmet sayılır ama, kolayca ölünemez!.. Su baskını, deprem felâketleri ansızın bastırıverir. Sonu gelmeyecek sanılan mutluluklar, biran içinde tükeniverir. İşte böyle anlarda düşkünlere yardım eli uzatmak insanlığın en asîl görevlerindendir.

    İşte, değerli çocuklar!.. Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu, Güçsüzler Evi gibi sosyal hayır kuruluşları, felâkete uğrayan insanlar için şefkat ocakları, her birisi başlıbaşına yavrularına açılan ana kucaklarıdır. Bu yüzden, bu sosyal yardım kuruluşlarına ilgi ve katkımızı esirgemeyelim. “Yapabileceğimiz birazcık yardım ne işe yarar” demeyiniz; damia damla damla biriken sulardan göller oluştuğu gibi, ufacık yardımlarla da büyük birikimler oluşur. Bunlarla da yoksul, güçsüz ve hastalar şifa ve hayat bulurlar.
Kaynak: Mehmed Zekâi ERYALAZ (Hayvanlar Dünyası’ndan Ansiklopedik Çocuk Hikâyeleri), Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

9 Mayıs 2006 - 07:48:37 - 4704 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[3412]Yorumlayan:[0]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle ButonuBu hikaye yazı-yorum için henüz yorum yapılmamış veya yorum onaylanmamış.

[
Yorum Yap ]
 

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.


Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


Kerim Melleş'in Videoları
EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  820
Bazen  468
Evet.  2545

Toplam: 3833 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 3 
Onaysız Yorum 151598 
Toplam Yorum: 167015 
Toplam Okunma: 17634091 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2019 © Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB - Kerim Melleş

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:
1-İbretli Hikayeler
(Birbirinden İbretli Hikayeler-Öyküler)2-Dini Hikayeler(Dini-Ahlaki Ders Veren Hikayeler)3-Yaşanmış Hikayeler(Yaşanmış, Gerçek Hayat Öyküleri)4-Duygusal Hikayeler(Duygu Yüklü, Duygusal Hikayeler)5-Sevgi Hikayeleri(Sevgi Dolu Hikayeler)6-Aşk Hikayeleri(Aşk ve Aşkı Anlatan Hikayeler)7- Din Büyüklerinden Hikayeler(Dini Önderler ve Alimlerden Hayat Hikayeleri)8-En Güzel Dini Hikayeler(Güzele Yelken Açan Dini Hikayeler)9-Masal Demeti (Masallarla Yüklü Bir Demet)10-Hayatın İçinden Hikayeler(Hayatın İçinden Seyrettiğimiz Hikayeler)11-İran Hikayeleri(İran Nesrinden Seçme Hikayeler-Öyküler)12-Dostluk Hikayeleri(Dostluğu,Örnek Dostlukları Anlatan Hikayeler)13-Mevlanadan Hikayeler(Mesnevi'de Geçen Mevlana Hazretlerinden Hikayeler)14- Kıssadan Hisseler(Kıssadan Hisse Dedirten Hikayeler)15-Çocuklar İçin Hikayeler(Çocuklara Yönelik Eğitici Hikayeler)16-Doğruların Öyküsü(Doğruların Öyküleri)17- Komik Hikayeler(Güldüren, Güldürürken Öğreten Hikayeler)18-Nasreddin Hocadan Hikayeler(Nasreddin Hocanın Pratik Zekası ve Saflığıyla)19- Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler(Sahabenin ve Evliyaların Hayatından Süzülen Gerçekler)20-Kurandan Hikayeler(Kuranda Geçen Kıssalar,Hikayeler)21-Resulullahtan Hikayeler(Resulullah Efendimizin Hayatından Eğitici Tablolar)22- Kelile ve Dimne(Beydebadan Günümüze Uzanan Klasikler)23-Tarihi Gerçekler (Tarihte Yaşanmış Gerçek Olaylar ve Durumlar)24- Gerçek Hayattan Hikayeler(Gerçek Hayat Hikayeleri)25-Türk Tarihinden Damlalar(Türk Tarihine Işık Tutan Tarihi Olaylar)26- Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler(Bediüzzaman Hazretlerinin Hayatından Kesitler)27-Diyanetten Hikayeler(Diyanet Yayınlarından Çıkan Hikaye Kitaplarından Seçmeler)28-Renkli Hikayeler(Renkli Tarihi Hikayeler Öyküler)29-Sesli Hikayeler(Seslendirilmiş Hikayeler)30-Resimli Hikayeler(Resimli Çizgilerle Hikayeler)31- Sizden Gelen Hikayeler(Sizin Gönderdiğiniz Hikayeler-Öyküler)
linkler  

Site Ekle   islami Linkler Dini Hikayeler Arama Motoru Sanalalan - Bedavalar.com Kaliteli Siteler