Hikaye Öykü Masal Arşivi

 Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Mart 2019

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Devlerin Savaşı (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
On Çinli
Ayrılın Ayrılabilirseniz


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (KuTuL KuLuB)

Devlerin Savaşı
    Sevgili çocuklar!.. Bundan önceki hikâylerimin birisinde balinadan söz etmiştim. Bu kez de suaygırı ile timsahı anlatmak istiyorum Size:

    Suaygırı, Afrika’da akarsu boylarında yaşayan bir hayvandır. En güçlü organı çenesidir. Kafatası, gövdesine göre oldukça ufak sayılır. Derisi çıplak, çok kalındır. Çifte parmaklı, memeli ve ot yiyici bir hayvandır. Ağzında sivri, uzun ve güçlü dişleri vardır. Karadan fazla, sularda yaşar ve çok iyi yüzer...

    Suaygırları, genellikle saldırgan hayvan değildirler. Nevarki, bâzı durumlarda çok tehlikelidirler. Korkunç timsahlar bile onunla başa çıkamazlar. Vücutlarını, suaygırının güçlü çene ve dişlerine kaptıran timsahların durumları bitiktir. Düşmanını ağzıyla yakalayan suaygırı, hızar gibi biranda biçiverir.

    Suaygırları, çok kez sürü halinde gezerler. Birer yağ tulumunu andıran iri gövdeleriyle,sularda rahat biçimde yüzerler. Bu hayvanların başka ilginç yanlarından biri, su altında uzun süre ağızlarını açarak sık sık esnemeleridir. Bu esneyiş sırasında, küçük kuşların, suaygırlarının ağzına girerek, dişleri arasında kalan bitki artıklarını aramaları, görülmeğe değer manzaralardandır. Suaygırları, onları ne ürkütür ne de korkuturlar. Bu yüzden de minik kuşların, bu iri arkadaşlarından çekindikleri yoktur. Dev yapılı hayvanların, yiyeceklerine ortak olup böylece yaşamalarını sürdürürler.

    Biraz da timsah denilen sürüngenden söz etmek istiyorum: Dev bir kertenkeleyi andıran bu sürüngen, hayvanların en korkuncu ve tehlikelilerindendir.

    Timsah yavruları, yumurtadan, yedi sekiz haftalık bir kuluçka devresinden sonra çıkar. Çok kısa bir zaman içerisinde büyüyüp gelişirler... Önceleri küçük kuş ve balıklar, geçimlerini sağlar. Yetişkinlerin boyu dört, beş metreyi aşar; uzun ömürlüdürler, seksen yıl kadar yaşarlar.

    Timsahların vücudu, çok sert bir deri katmanı ile kaplanmıştır. Bu kertenkele azmanı, kısa, güçlü ayaklarıyla yürür, tropikal nehir, göl ve bataklıklarında gezer ve yüzerler.

    Timsah, suya dalınca, kulak ve burun delikleri ve göz kapağı perdeleri iyice kapanır; dil ise, soluk alma borusunu bir kapak gibi örttüğünden ciğerlerine hiç su gitmez.

    Timsahın, sâdece üst çenesi açılır ve kapanır. Avını yakaladığı zaman, kapan gibi sıkar, sivri, keskin dişleriyle parçalar, sonra da bunları afiyetle yutar. Midesi ise, çok sağlam olduğu için, kolayca sindirim yapar. Kuyruğunun kasları sırım gibi güçlüdür. Bir vuruşta avını sersemletip öldürebilir...

--------------


    Afrika Kıt’asının tropikal ormanları arasında yer yer dizilmiş ırmak ve göller vardır. Bunlar, buralarda yaşayan insan ve hayvanlar için birer geçim ve yaşam dayanağı olmuşlardır.

    Pekçok iri, ufak yaratık, bu bölgede yaşamlarını sürdürürler. Korkunç timsahlar ise, bu yerlerin en acımasız yaratığıdır.

    Nevar ki bunların da amansız bir düşmanı vardır. İnsan!.. Timsahlar hiç mi hiç sevmemişlerdir insanları... Bu yüzden fırsat buldular mı insanların üzerine saldırmaktadırlar.. Her yıl, ırmak ve göllerde yıkanmak ya da avlanmak isteyen pekçok insan, timsahlara yem olurlar.

    Suaygırları ise, daha az tehlikeli hayvanlardır. Zorda kalmadıkça canlılara pek saldırmazlar. Ancak kendisi, yavrusu ya da bulunduğu sürüye bir saldırı olursa, ölesiye karşı koyarlar.

    Tropikal suların iki dev yaratığı, timsah ve suaygırı, birbirleriyle hiç geçinemezler. Her zaman saldırıyı başlatan timsahlardır. Çok kez yenik düşen de timsahlar olur.

    Birbirlerine karşı son derece saldırgan olan bu düşman kardeşlerin, belki inanmayacaksınız, ortak dostları vardır: Tepelerine konan, ağızlarına giren küçük kuşlar...

    Sevgili çocuklar!.. Şimdi de size, bu iki dev yaratığın savaşından, bir hikâye sunmak istiyorum :

    İri bir suaygırı, ırmağın ortasında keyifle yüzüyordu; yanında da daha küçük bir suaygırı vardı. Onun yavrusu olmalıydı bu. İkisinin görünüşü de birer dubayı andırıyordu.. Suaygırı yüzerken anasının sırtına çıkıyor; bir süre birlikte yüzüyorlar, sonra yavru, kendini sulara bırakıyor, yeniden yüzmeğe başlıyordu.

    Bir ara, suyun yüzeyinde uyukluyor gibi kımıldamadan duran ana suaygırı, birden sıçrayıverdi. Onda görülen bu çaba neyin yüzündendi acaba?!. Bir tehlike mi sezer olmuştu?

    İşte tam bu sırada bir çift göz ve üst çenenin kımıldadığı görüldü. Bir timsah, sularda hızla kaymış ve suaygırı yavrusuna yaklaşıvermişti. Nevarki ana suaygırı, timsahla yavrusu arasına girmiş bulunuyordu.

    İki dev yaratığın birbirlerine saldırmasıyla durgun görülen sular, savaş alanına dönüvermişti. Timsah, korkunç silâhı, kuyruğunu kaldırıyor, çevre sularını sert vuruşlarla kamçılıyordu. Bir yandan da fırın kapağı görünümündeki üst çenesini açmış, suaygırını ısırmayı gözlüyordu.

    Suaygırı ise, ağır gövdesinden beklenmeyen bir çabuklukla karşı koyuyor; o da koca ağzını açmış durumda soluk soluğa saldırıyordu..

    Biraz ötedeyse, sularda sürü hâlinde gezinen bir timsah topluluğu, biraz sonra bitecek olan savaşta yenilecek olandan paylarını almak için bekleşiyorlardı.

    Timsahın öyle pek acelesi yoktu. Sürekli çaba göstermekte olan suaygırının yorulmasını bekliyor; arasıra da güçlü kuyruğuyla suaygırını kamçılamaya çalışıyordu. Suaygırı ise, timsahın çevresinde sürekli biçimde dönüyor; Onu bir yanından yakalayıp ısırmağa çalışıyordu. Hiçbiri ötekine üstün döğüşüyor denemezdi. Nevarki, suaygırı zaman kaybına gelemezdi; yorulmadan, timsahı yakalamalıydı. Nitekim birden beklediği firsatı yakalayıverdi suaygırı... Timsahın kuyruk darbesini suya dalıp boşa çıkarırken, suyun altından timsahı kuyruğundan yakalayıp silkelerken dev ağzını kapatıvermişti.

    Gövdesinden iki parçaya bölünen timsah, savaşı kaybetmiş; zafer suaygırının oluvermişti. Suaygırı, sessizce yavrusunun yanına dönerken, yenik timsah soydaşlarının saldırısına uğrayıvermişti.

    İki parçaya bölünen timsahın, soydaşlarına kendi vücuduyla çektiği ziyafet, beş dakikadan fazla sürmemişti...

    Yavru suaygırı, olanlardan habersiz, yeniden anasının sırtına çıkmış bulunuyordu. Ana suaygırının ise dubadan farkı yoktu. Sırtındaki yavrusuyla, suyun yüzünde hareketsiz duruyordu. Biraz önce timsahla ölesiye savaşan O değildi sanki...

--------------


    Sevgili çocuklar!.. Her canlı yaratılışı gereği yavrularına bakar; gözetir. Gerekirse onlar için canlarını ortaya koymaktan çekinmez... Bu durumu bütün hayvanların yaşamında görebiliriz.

    Yüce Yaratan’ın tüm canlılar içinde en onurlusu olarak yarattığı insanda da bu yetenek vardır elbet... Nevarki Yüce Yaratan, insana, akıl denen üstün bir yetenek de vermiştir. Bu yüzden insanın, gerek kendi cinsiyle olsun, gerekse hayvanlarla olsun ilişkileri de insanca olacaktır.

    Nevarki akıl denen cevheri, bu üstün yeteneği değerlendirmeyi bilmeliyiz. Yüce Yaratan, insanlara, hayvanlarda bulunmayan, üstün bir yetenek daha vermiş. Konuşabilmek!.. İnsan olarak birbirimizle konuşarak anlaşmamız gerek... Kaba güç kullanarak amaca ulaşmağa çalışmak, onunla, bununla dalaşmak akıllı insan işi değildir; yırtıcı olmak sıfatı hayvanlara vergidir. Onların tabiatında saldırmak vardır. Sizler, ne panter, ne de timsah gibi yaşayamazsınız; koyun, kuzu da olun demiyorum. Hiçbirinizin hakkının çiğnenmesine de gönlüm razı olamaz!.. Haksızlığa karşı bizi koruyacak olan yasalarımız dururken, birbirimizle dalaşmak akılla uyuşmaz... Yeter ki yasalar yoluyla, hakkımızı aramasını bilelim..

    Adalet, bir ülkenin en sağlam hak dayanağıdır. Bu duygu içerisinde, birbirimıizin hakkını koruyarak yaşamımızı sürdürmek hem hakkımız ve hem de görevimiz olmalıdır sevgili çocuklar!..
Kaynak: Kunduzlar Ve Yaşlı Oduncu, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

8 Mayıs 2006 - 12:41:01 - 4705 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[2820]Yorumlayan:[0]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle ButonuBu hikaye yazı-yorum için henüz yorum yapılmamış veya yorum onaylanmamış.

[
Yorum Yap ]
 

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.


İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


Kerim Melleş'in Videoları
EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  820
Bazen  468
Evet.  2545

Toplam: 3833 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 3 
Onaysız Yorum 151591 
Toplam Yorum: 167008 
Toplam Okunma: 17634013 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2019 © Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB - Kerim Melleş

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:
1-İbretli Hikayeler
(Birbirinden İbretli Hikayeler-Öyküler)2-Dini Hikayeler(Dini-Ahlaki Ders Veren Hikayeler)3-Yaşanmış Hikayeler(Yaşanmış, Gerçek Hayat Öyküleri)4-Duygusal Hikayeler(Duygu Yüklü, Duygusal Hikayeler)5-Sevgi Hikayeleri(Sevgi Dolu Hikayeler)6-Aşk Hikayeleri(Aşk ve Aşkı Anlatan Hikayeler)7- Din Büyüklerinden Hikayeler(Dini Önderler ve Alimlerden Hayat Hikayeleri)8-En Güzel Dini Hikayeler(Güzele Yelken Açan Dini Hikayeler)9-Masal Demeti (Masallarla Yüklü Bir Demet)10-Hayatın İçinden Hikayeler(Hayatın İçinden Seyrettiğimiz Hikayeler)11-İran Hikayeleri(İran Nesrinden Seçme Hikayeler-Öyküler)12-Dostluk Hikayeleri(Dostluğu,Örnek Dostlukları Anlatan Hikayeler)13-Mevlanadan Hikayeler(Mesnevi'de Geçen Mevlana Hazretlerinden Hikayeler)14- Kıssadan Hisseler(Kıssadan Hisse Dedirten Hikayeler)15-Çocuklar İçin Hikayeler(Çocuklara Yönelik Eğitici Hikayeler)16-Doğruların Öyküsü(Doğruların Öyküleri)17- Komik Hikayeler(Güldüren, Güldürürken Öğreten Hikayeler)18-Nasreddin Hocadan Hikayeler(Nasreddin Hocanın Pratik Zekası ve Saflığıyla)19- Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler(Sahabenin ve Evliyaların Hayatından Süzülen Gerçekler)20-Kurandan Hikayeler(Kuranda Geçen Kıssalar,Hikayeler)21-Resulullahtan Hikayeler(Resulullah Efendimizin Hayatından Eğitici Tablolar)22- Kelile ve Dimne(Beydebadan Günümüze Uzanan Klasikler)23-Tarihi Gerçekler (Tarihte Yaşanmış Gerçek Olaylar ve Durumlar)24- Gerçek Hayattan Hikayeler(Gerçek Hayat Hikayeleri)25-Türk Tarihinden Damlalar(Türk Tarihine Işık Tutan Tarihi Olaylar)26- Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler(Bediüzzaman Hazretlerinin Hayatından Kesitler)27-Diyanetten Hikayeler(Diyanet Yayınlarından Çıkan Hikaye Kitaplarından Seçmeler)28-Renkli Hikayeler(Renkli Tarihi Hikayeler Öyküler)29-Sesli Hikayeler(Seslendirilmiş Hikayeler)30-Resimli Hikayeler(Resimli Çizgilerle Hikayeler)31- Sizden Gelen Hikayeler(Sizin Gönderdiğiniz Hikayeler-Öyküler)
linkler  

Site Ekle   islami Linkler Dini Hikayeler Arama Motoru Sanalalan - Bedavalar.com Kaliteli Siteler