Hikaye Öykü Masal Arşivi

 Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Dağ Yuvarlanıyor (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Dağ Yuvarlanıyor
    Birgün haşmetli kral Aslan:

    – Ülkemde ne kadar hayvan varsa tören alanında toplansınlar, diye buyurdu.

    Kral Aslan’ın özel habercisi papağan, hükümdarın buyruğunu Ormanlar Ülkesi’nde yaşayan hayvanlara iletmek üzere, hemen uçarak, ormanın derinliklerine kanat açtı. Durmadan, dinlenmeden konuşarak köşe bucak dolaştı ve kralın buyruğunu bütün hayvanlara ulaştırdı.

    Bu çağrı üzerine serçe, saka kuşlarından tutunuz da fillere varanacak herkes işini gücünü bırakarak tören alanına koşuştular.

    Tahtının üzerinde haşmetle yerini alan kral Aslan’ın görünüşü, çevreye korku salarken, sağ yanında panter, kaplan ve goril, sol yanında gergedan, timsah ve boğayılanı yerlerini almışlar; geride ise fil, zürafa ve daha bir çok iri ufak yaratık, alanı çepeçevre sıralamış bulunuyorlardı.

    Kral Aslan söze başlarken, gök gürlüyor ya da yer altı derinden derine ses veriyor sanılabilirdi. Herkes soluğunu tutmuş, dikkat ve korku içerisinde Kralı dinliyorlardı.

    – Sürekli olarak et yemekten bıktım, usandım artık.. Soframa getirilecek başka yiyecekler yok mu? Aranızda bu konuyla ilgili söz söyleyecek var mı?!

    Geniş alanda içleri ürperten bir sessizlik oldu. Hayvanlar korkuyla birbirlerine bakışırlarken, çekingen bir tavırla panterin sesi duyuldu:

    – Haşmetlim!. Dilerseniz bundan böyle size, sofranızda eti, çiğ değil de pişirerek sunalım, kebap pirzola yapıp önünüze koyalım, yeterki siz buyruk verin...

    Panterin ardından goril de konuşmak gereğini duydu.

    – Majestelerine süt sağıp getirelim, meyve suları sıkıp içirelim...

    Kral Aslan, her ikisine de kızgın bir bakış fırlattıktan sonra, hışımla uzun uzun kükredi:

    – Yazık, yazık sizlere!. Biriniz bana yine et yedirmek ister, diğeriniz de su gibi besinlerle açlığı gidereceğimi sanırsınız...

    Panterle goril, süklüm büklüm önlerine bakarlarken, kurnaz hayvan Tilki’nin ileri doğru korkak ve ürkek bir adım attığı aynı anda da titrek ve ince bir sesle şöyle konuştuğu görüldü:

    – Haşmetli Kralım!. İzin verirseniz şu çelimsiz kulunuz da bir öneri sunmak cesaretinde bulunacağım...

    Toplantıda hazır bulunan hayvanların bakışları, merak ve kuşku ile kurnaz hayvanın üzerine çevrilirken, kral Aslan:

    – Konuş!.. Diye kükredi.

    Bu kükreyiş, ormanın derinliklerinde yankılar yaparken, birçok hayvan gibi Tilki’nin de dizlerinin bağı çözülüvermişti. Konuşup konuşacağına pişman olmuştu tilki.. Nevarki artık iş işten geçmişti, geriye dönüş yapamazdı. Bu yüzden birkaç kez yutkunduktan sonra, elinden geldiği kadar, sesine tatlı bir anlam vermeğe çalışarak konuştu.

    – Yüce Sultanımız! Emrederseniz, bundan böyle size buğday, darı, arpa unlarından yapılmış yiyecekler sunalım...

    Çevredeki hayvanlar, korku ve dehşet içerisinde, ürkek ve şaşkın davranışlarla, birbirlerine bakışırlarken, kral Aslan, asık ve biraz da merak ve kuşku dolu bir bakışla Tilki’yi süzüyordu.

    Kurnaz hayvan tilki ise, üzerine çevrilen bakışların etkisinde kalmamak için, gözlerini yerdeki çimen ve meşe kozalakları üzerinde gezdirirken, sesinin tonunu biraz daha yükselterek sözlerini şöyle sürdürdü:

    – Ademoğlu, bal da içinde, tatlı tuzlu pek çok çeşitli yiyecekler yer. Bunların çoğundan çok kez bıkar. Bıkmadan yediği tek bir yiyecek türü var, ekmek... Buğday unundan yaptığı fırınlar dolusu ekmekten değil bıkmak, hergün, her öğün iştahla ve zevkle yer durur. Buğday unundan çeşit çeşit tatlılar, börekler yapar ve yapmaktadırlar. Aldıkları besinler içinde en yararlı olanı, buğday unundan yaptıkları yiyeceklerdir...

    Tilki’nin bu sözleri üzerine kral Aslan’ın kıvançla uzun uzun kükrediği, sonra da kurnaz hayvana dönerek şöyle dediği işitildi:

    – Sen çok yaşa kuzum!.. Ne kadar akıllı olduğunu bir kez daha kanıtladın.. Bundan böyle sen benim değişmez başdanışmanımsın..

    Kral Aslan, bu sözlerinden sonra, kükrercesine ferman buyurdu:

    – Bundan böyle ormanda bir tek fidan bile kalmayacak.. Asırlık ağaçlar sökülerek, açılan alanlar tarla olarak sürülüp ekilecek... Uğraşımız artık hep tarım olacak; dağa taşa buğday ekilecektir... Başdanışmanım tilki kardeş, sen aklınla çok yaşa!.

    Ormanda yaşayan hayvanlar, büyük bir şaşkınlığa uğramışlardı. Binlerce hektar alanı kaplayan ormanın ağaçları sökülmekle başedilebilinir miydi? Şimdi bütün gözler, tilki’ye çevrilmiş, onu düşmanca süzmekteydiler. Bu duruma tilki de gerçekten çok üzülmüş bulunuyordu. İşin böyle sarpasaracağını düşünememiş, ileri sürdüğü buluşla ormanda yaşayan hayvanları zor durumdan kurtaracağını sanmıştı. Ağaçların ince dallarını dişleriyle koparır görünmeğe çalışırken, bir yandan da kafasını çalıştırıyor, bu çıkmazdan kurtulabilmek için yeni planlar kuruyordu.

    Mevsim yaz, hava sıcak mı sıcaktı. Ormanda ağaç kökü sökmeğe çalışan hayvanlar, kral Aslan’ın hışmından korkmasalar, köşe bucak kaçacaklardı. Goril, dev pazılarıyla kalın ağaç dallarını kırıyor, filler hortumlarını ağaç gövdelerine dolayıp iri vücutlarıyla kütükleri deviriyorlardı. Canlarını dişlerine takıp soluk soluğa çalışan hayvanlar, sonu gelmez bir işin peşindeydiler.

    Birdenbire, kurnaz tilki’nin kafasında bir şimşek çakıvermişti. Kuyruğu avcıların kurduğu kapana kısılmışçasına bir çığlık koparırken haykırdı:

    – Dağ kayıyor, aman buraya gelin!...

    Tilki’nin bu bağırışı üzerine çevreyi önlenemez bir korku sarıvermiş; hayvanlar hep birden paniğe kapılıvermişlerdi. Nevarki, kurnaz hayvan, onları yatıştıracak sözleri de önceden hazırlamış bulunuyordu:

    – Hayır!.. Böyle telâşlanmanıza hiç gerek yok dostlarım!.. Tatlı canlarınızı boştan yere üzmeyiniz; ben hemen koşar, öte yamaçta dağı tutar, üzerinize kaymasını önlerim. Böylece siz de bütün yaz boyu çalışmanızı rahatça sürdürürsünüz..

    Kral Aslan da dehşet içerisindeydi. Telâşla kükreyerek Başdanışmanı’na buyurdu:

    – Aman durma git. Hem de çok çabuk git!.. Zaman geçirme haydi, koş, dağ yuvarlanmasın seğirt!..

    Kurnaz Tilki’nin istediği de buydu. Hemen tabanlarını yağladı, hiç ardına bakmadan ve diğer hayvanlar durumu çakmadan, oradan sıvışıp bir anda toz oldu.

    Kurnaz hayvan, dağın öte yamacına gelince, durup derin derin soluk aldı. Hızlı koşmaktan oldukça yorulmuştu. Böyleyken keyfi yerine gelmişti. Sevincini tutamayıp çılgınca bir kahkaha attı. Sonra da kayaların koynundan fışkıran buz gibi kaynak suyundan kana kana içti. Susuzluktan yanan bağrı serinlemiş, anasından yeni doğmuş bir kuzuya dönmüştü. Çamların serin gölgesine uzanarak yattı. Orada dinlendi ve keyif çattı...

    Dağın öte yamacındaki ormanda, kanter içerisinde çalışan hayvanlar ise, tilki’nin dağı tuttuğuna inanmış durumda artık rahattılar. İçlerinde , Kral Aslan da olmak üzere tüm hayvanlar: “İyi ki tilki kardeş şu dağı tuttu da yuvarlanmasını önledi.” diye seviniyorlardı...

-------------


    Sevgili çocuklar!.. Şu hikâyemden bilmiyorum ders ve öğüt payı çıkarabildiniz mi?. Toplum içinde böyle tilki kadar kurnaz insanlar bulunmaktadır. Birçok insan, gece gündüz, çalışıp didinirlerken, kimi kurnaz tilkiler de onların sırtından asalak geçinirler. Böyle tilki yaratılışlı insanlar, safça görünüşlerini, amaçlarına basamak olarak kullanırlar. Kimisi canciğer dostunuz görünerek, saygıyla el eteğinize sürünür, size yaltaklanırlar. Bir de bunları, varmak istedikleri hedefe eriştikleri zaman görün siz!... Dostum, kardeşim, arkadaşım dediklerini buldozer gibi ezer, çiğner geçerler...

Bunun için çocuklar! Dostla düşmanınızı ayırt etmeği iyi bilmeniz gerekir. Gülen her yüze bakarak dost seçmek kolay değildir.. Çok kez gücünüzü değil aklınızı kullanınız... Eğer tersini yaparsanız, biliniz ki aldanırsınız.. Size birer tilki olunuz demiyorum, fakat pek de saf olmayınız ve aslan gibi güçlüyken çâresizlik içerisinde de kalmayınız!..
Kaynak: Kunduzlar Ve Yaşlı Oduncu, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

8 Mayıs 2006 - 12:40:08 - 5255 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[2679]Yorumlayan:[1]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: Kadir B. 

24.8.2008 - 02:22:28

Bu hikayelerin hepsi iyi, hos, güzel de; acaba cocuklarin usanmadan okuyabilecekleri kadar kisaltilamaz miydi? Neden her seyi kolaylastiracaginiza, zorlastiriyorsunuz ?!?!

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 348993 
Toplam Yorum: 364414 
Toplam Okunma: 19483318 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş