Hikaye Öykü Masal Arşivi

 İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Balarısı İle Sivrisinek (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Balarısı İle Sivrisinek
    İlkbaharın güzel günlerinden birisiydi. Tabiat, sabahın en hoş bir zamanını sergiliyordu. Biraz sonra güneşin altın renkli ışıkları, dokunduğu yeri sevgisiyle okşarken, gülücüklerini gönderecek; balarısı, karıncası çalışma yarışını yeniden başlatacaklardı.

    İşte küçük bir balarısı görünmüştü bile.. Günlük görevi olan çiçek özü toplama işini sürdürmek üzere kovanından çıkmış olmalıydı. Sevinçli mi sevinçliydi; bir türkü mırıldanarak çevredeki meyve bahçelerinden birisine doğru uçarak gitti. Ardından başka balarıları da sökünetti. Derken, renk renk kelebekler de onları izledi.

    İlkönce geçen balarısı, meyve bahçesine varmış, misk kokusu saçan bir gül fidanı üzerine konmuştu. Kimi açmış kimi de henüz tomurcuk durumunda olan güllerin arasında çalışmaya koyuldu. Bir yandan da işinin arasında gül fidanı ile yarenlik ediyordu. Gül fidanı ona sevinçle şöyle diyordu :

    – Ne kadar iyi yüreklisiniz! Dalım yaprrağıma hiçbir zaman zararınız dokunmuyor; üzerimde gezindiğiniz çiçeklerinin solduğunu şimdiye kadar hiç görmedim; oysa, insanoğlunun elleri ne kadar da hoyrat... Çiçeğimi, dalımı kopararak sürekli biçimde bizi incitir dururlar... Bu yüzden, ben de ne yaparım bilir misin? Dikenlerimle ellerini yırtarım. Sizden hoşlanışım sâdece bana güzel davranışınız yüzünden değil: Çiçeklerimin özlerinden yararlanırsınız... Çalışmalarınız bizi de yararlı yapıyor. Yaptığınız bal petek ürünlerinden bizim de katkımız olduğu için mutluyuz, sevinçliyiz..

    Küçük balarısı, gül fidanına tatlı bir gülücük sunarken şöyle karşılık verdi :

    – Bal ürünü yapmamızda elbet sizin de katkınız var. Siz çiçekler olmasaydınız biz arılar ne yapar, balözünün hammaddesini nerelerden bulurduk? Bu yüzden de bal petek yapamaz, bu durumda bizim de karasineklerden farkımız olmazdı; böylece biz de sevmek ve sevilmekten yoksun kalıverirdik. Yüce Yaratan, tabiatı bize sizinle sevdirmiş.. Yarar sağlamamız için de bizi işte çiçek çiçek gezdiriyor ve sizin gibi güzel ve hoş kokulu dostlar edinmemizi sağlıyor...

    Balarısı henüz sözünü bitirmişti ki, kulağına ince ve çok hafif bir ses geldi:

    – No’lur yardım edin bana, açlıktan öleceğim!.. Zavallı ve sakat bir sivrisineğim ben!..

    Küçük balarısı, o anda bir gül yaprağı üzerinde, iki büklüm olmuş biçimde, bir sivrisinek gördü. İnce ve cılız bir sesle konuşan bu böcek olmalıydı. Burada ne işi vardı bu böceğin? Bu âna kadar çiçek üzerinde bir sivrisinek görmemişti. Onları bahçelerde değil, bataklıklarda gezer, yaşar bilirdi. Bu yüzden küçük balarısı, onu gül fidanı yaprağı üzerinde görünce şaşırıvermişti..

    Cılız sivrisinek sızlanmasını sürdürüyordu:

    – Biraz önce denge çubuklarımı yitirdim, bu yüzden ölenecek uçamam artık!. Uçamayınca da yaşamamı sürdürmem için ne insan ne de hayvan kanı bulabilirim.. N’olur, bir göle ya da bataklığa gidebilmem için bana yardım edin!.

    Sivrisinek, güldalı yaprağına sıkıca tutunmağa çalışırken birkaç kez inledi. Bu ara, gülün üzerinde çalışmakta olan balarısını görmüştü. Ona doğru yönelerek tekrar yakındı:

    – N’olursun arı kardeş, sen bana yardım et!.. Siz güçlü böceklersiniz; iyilik yapmayı sevdiğinizi de biliyorum.. Sizi yararlı bir besin maddesi olan bal ürünü yaparken görürüm; benden bir bataklığa gitmem için yardımını esirgeme!.

    Küçük balarısı, onun bu yakarışına şöyle karşılık verdi:

    – Beni övüp durmana gerek yok.. Sen bana söyle hele.. Göle ya da bataklığa gidip ne yapacaksın? Bırak kalan ömrün şu güzelim gülfidanı yaprağı üzerinde sona ersin...

    Sivrisineğin boynunu bükerek zavallı bir görünümde sessizce durduğunu görünce tekrar konuşmasını şöyle sürdürdü:

    – Aslında sen yardımı hakedecek bir böcek değilsin. Çünkü zararlısın... Geceleri sinsice insan ve hayvanlara yaklaşır onları ısırır, kanlarını emersin sâdece kan emmek değil, tehlikeli hastalık mikropları da taşırsın.. Bu yüzden sana yardımda bulunmak istemem.. Nevar ki el açarsın.. İstemeyerek de olsa seni sırtıma alıp bir bataklığa taşıyacağım...Yalnız bana söyle bakayım, oraya gitmeyi neden bu kadar istiyorsun, neler yapmayı tasarlıyorsun orada?!.

    Balarısının bu umut verici sözleri üzerine sevinen sivrisinek, sızlanmayı keserek, ardarda sıraladığı teşekkür sözleriyle birlikte yaşlı gözlerini kurularken şöyle dedi :

    – Beni bir göl kıyısındaki sazlıklar arasına bırakman yeter.. Orada rahatça yumurtlar, soyumun üremesini sağlarım; Ondan sonra da ölsem de artık gam değil bana, yeter ki sen beni oraya götür!...

    Balarısının birden kaşları çatılıvermişti; başı dikleşirken, kızgın bir görünümde, kanatlarını çırparak vızıldadı:

    – Demek göl kıyısına bunun için gitmek istersin ha?!. Hem beni de kötülüğüne araç yapmak isteyerek!.Şimdiye kadar canlılara yaptığın kötülük yetmedi mi?! Yok hayır, sana bunu yapmana izin veremem; iyilik ve güzellik duygularıma, yardımda bulunacağım diye de, leke süremem!.. Yüce Yaratan’ın buyruğu iyilik ve doğrulukta yarışmaktır.. Sana yapabileceğim tek iyilik, sözlerini unutmaktır... Çünkü ben kin ve nefret duyguları taşımam!...

    Küçük balarısı, bu sözleri söyledikten sonra, işine yönelerek, çiçeközü toplamayı sürdürdü...

    Biraz sonra bir kara tavuk, gülfidanı yanına yaklaşarak böcek avına başlamıştı. Bu arada, gülfidanı yaprağındaki sivrisineği de görmüş ve bir gaga vuruşuyla diğer böcekler gibi onu da yutuvermişti.

    Sivrisineğin tavuk tarafından yenildiğinden küçük balarısının haberi yoktu. Gülfidanı ise bu duruma çok sevinmişti. Gerçi sivrisineğin kendisine bir zararı olmamıştı; fakat, onun balarısı ile yaptığı konuşmayı dinlemişti. Bu zararlı hastalık sineğinin üreme yeteneği ona dehşet vermişti; o, haşerenin verdiği zararı çok iyi biliyordu, “Gülbit” denilen bir asalak böcek, başının belâsıydı... Bu yüzden haşereleri hiç sevmezdi. Oysa şu küçük balarısı neka’dar da sevimli bir hayvandı, Sevmeyi ve saygıyı ne güzel biliyordu... Çalışırken hiç kimseyi de incitmiyordu; çiçekleri üzerinde gezinirken bile, öylesine hoş bir görünümü vardı ki görenler hayran kalırdı. Bu sevimli ve çalışkan hayvan iş görürken çiçek ve yapraklarına öpücükler sunar; bu yüzden o da onu kucağına alıp her zaman sevip okşamak isterdi..

    Küçük balarısı, gülfidanındaki çalışmasını bitirmişti. Sevgi dolu bir bakışla gülfidanını selâmladıktan sonra, bahçe içerisinde bir süre gezindi; biraz sonra bir elma ağacının çiçeği üzerine konmuş bulunuyordu. Onun işi çeşitli çiçeklerden derlediği çiçek özleriyle yuvası olan kovana dönmek ve petekleri balözüyle doldurmak değil miydi...

-----------------


    Sevgili çocuklar !. Bal arısı ile sivrisineğin bu hikâyesinde de size ders ve ibretler vardır sanırım : İyiyle kötünün, yararlıyla zararlının ayrımını bu hikâyemde de belirli bir biçimde gördünüz..

    Yaşadığımız dünya çelişkilerle doludur. Bunların en belirgin örneğini tabiat ekranında her zaman izler dururuz. Bunlar bir madalyonun düzü tersi gibidirler. Gece ile gündüz, yaz ve kış mevsimleri gibi tabiat olayları bunun en belirgin örnekleridir, bundan başka, fizikî konularda pozitif-negatif gibi olayların yanısıra, düzü ve tersiyle birlikte oluşan birçok olay, iç ve dış Dünya’mızı etkilemektedir. Sevgi, ne kadar güzel ve özlenen bir duygu ise, bunun tersi olan nefret de öylesine acı ve büyük bir ızdırap kaynağıdır...

    Bu konuda söylenecek pekçok söz ve verilecek örnekler vardır.. Ben bu hikâyemde size, kötülüğün, hastalığın, pisliğin yanısıra, iyiliğin, sağlığın, temizliğin önemini anlatmaya çalıştım “Sağlam baş sağlıklı bedende bulunur” atasözünün özü, temizlik, sağlık, iyilik gibi güzel kaynaklardan oluşmaktadır. Bunun için, beden ve ruhça sağlıklı olmamız gerekir çocuklar!.. Beden temizliğimizin yanısıra, evimizi çevremizi temiz tutarsak, bu titizliği iç temizliğimizde de gösterirsek, içinde yaşadığımız âile ve toplumun sağlıklı, varlıklı ve mutlu geleceğine katkıda bulunmuş oluruz.

    Hepinize ömür boyu temiz, sağlıklı ve mutlu günler yaşamanızı dilerim sevgili çocuklar!..
Kaynak: Kunduzlar Ve Yaşlı Oduncu, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

8 Mayıs 2006 - 12:37:59 - 5255 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[3210]Yorumlayan:[0]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle ButonuBu hikaye yazı-yorum için henüz yorum yapılmamış veya yorum onaylanmamış.

[
Yorum Yap ]
 

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.


Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 348993 
Toplam Yorum: 364414 
Toplam Okunma: 19483283 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş