Hikaye Öykü Masal Arşivi

 İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

26 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Saklambaç Oynayan Deve Kuşları (Diyanetten Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Saklambaç Oynayan Deve Kuşları
    Sevgili çocuklar! Bu yazımda tamamı ansiklopedilerden alınmış, tabiatta yaşayan bazı canlıların ilginç yaşantılarını, yüzeyden de olsa, anlatmaya çalışacak, sonra da deve kuşları ile ilgili bir hikâye sunacağım:

    Yer yuvarlağının kara ve sularında yaşayan canlıların sayısını, kesin olarak bilmemiz imkânsızdır diyebiliriz. Yüce yaratan, canlılara değişik biçimde yaşama yeteneği vermiştir. Bunlardan, karada yaşayanların kimi ağır aksak, kimi hızlı koşarak, kanatlı olanları havada uçarak, deniz canlıları ise yüzerek hareket etmeğe çalışırlar. Her birinin kendine göre, avlanma ve saldırma biçimleri vardır. Kimisi boynuzlarıyla kendini korur; kimi de pençeleriyle saldırır, düşmanlarına karşı koyar ve avlanır. Bazı canlılar, tabana kuvvet güçlü düşmanlarından kaçıp kurtulmaya çalışır; kaçamıyacak olanlar, rengini ve biçimini değiştirerek saklanmaya çalışırlar. Derisi dikenli olanları da top gibi yuvarlak biçim alarak kendini savunmaya hazırlar; bu tür canlıların oklu kirpi diye adlandırılanı ise, oklarını fırlatarak korunmaya çalışır. Kesesinden zehirli sıvı kusan, ya da iğnesini batırarak düşmanlarını etkisiz duruma getiren canlılar da vardır. Deniz canlılarından mürekkep balığı da özel bir sıvı salıp bulunduğu bölgeyi bulandırıp görünmeden kaçmaya çalışır.

    Deve kuşları, omurgalı canlıların kuş türü arasında anılsalar da uçamazlar. Eski çağlarda yaşamış olan, fakat zamanla soyları tükenmiş iri yapılı kuşların iskeletleri, bugün bile bilim adamları tarafından incelenmekte ve ortaya çok ilginç sonuçlar çıkmaktadır. İşte bugün kuş türü olarak bilinen fakat uçamayan iri yapılı deve kuşları, çağlar ötesinden zamanımıza ulaşabilmiş temsilcileridir.

    Sevgili çocuklar! Uçamayan kuşlar türünün tek temsilcisi deve kuşları değildir. Bunların bir ilginç türü de yüzgeç kanatlı, kısa kuyruklu penguenlerdir.

    Okyanusya'da Yeni Kaledonya adı verilen adada yaşayan ve Turnagillerin yakın akrabası olan “Kagu” denilen kuş, uzun kanatları olmasına rağmen uçamaz, ancak kanatlarını kabartıp efelenmekle yetinir. Tıpkı tavus kuşları ve kümes hayvanları olarak tanıdığımız hindiler gibi... Hindiden söz edince, bu canlının “gulu gulu” diye çevresinde kabararak dönmesini izlerken, biz çocukların hep bir ağızdan şu tekerlemeyi söylediğimizi hatırlatmadan edemedim.

    “Kabaramazsın kel fatma!

    Annen güzel sen çirkin!”

    Sevgili çocuklar! Uçamayan kuşlar sınıfından olan ve Yenizelanda da yaşayan “Kivi” adlı kuşun da ilginç bir görüntüsü vardır; gagası hayli uzun olan bu kuşun, burun delikleri gagasının ucundadır.

    Avustralya kıtası ile Yenizelanda bölgeleri arasında yaşayan öyle hayvanlar vardır ki, insan, şaşkınlık içinde kalır. “Kaola” adıyla bilinen bu ilginç canlı, ömründe hiç su içmez; hem de durmadan ağlar gibi sesler çıkarır. “Baykuş Papağanları” ve “Takahe” adlı hayvanlar da ilginç yaratıklardandır.

    Şimdi isterseniz hikâyemizin konusu, deve kuşlarına tekrar dönelim. Bu iri gövdeli kuşun boynu ve bacakları çok uzundur. Koştukları zaman saatte 60 km.lik bir hız yapabilirler. Deve kuşlarının saklanacakları zaman, başlarını kuma gömdükleri söylenir. Oysa, bu söylentinin yalanı değil yanlışı vardır. Deve kuşları, tehlike karşısında kaçmayı denerler; bunda başarılı olamazlarsa, başlarını bacakları arasına sokar, ya da gövdeleriyle başlarını siper ederler.

    Sevgili çocuklar! Birer kum deryası olan çölleri, sadece deve kervanlarının gelip geçtikleri güzergahlar sanırsanız yanılırsınız. Bu uçsuz, bucaksız kum yığınlarının yerli sakinleri de vardır. Bu canlılardan en ilginç olanlarının başında deve kuşları gelir. Bunlara kalabalık ailelerin oluşturduğu aşiret toplulukları dense yeridir.

    Şimdi size bu çöl aşiretinin, aile topluluklarından birisinin, yaşam biçimini anlatarak hikâyeme girmek istiyorum. İşte biraz ileride, oldukça kalabalık deve kuşu ailesi topluluğunun önünde, ötekilerden daha iri yapılı devekuşu varya!.. Topluluğu yöneten bu sanırım. Dik başlı ve vakarlı yürüyüşü, bunu anlatmaya yetiyor. Gerisinde onu izleyenlerin arasında, daha ufak yapılı olanları, aşiret reisinin haremini oluşturan eşleri ve yavruları olmalı...

    Fakat ne o! Normal biçimde yürümekte olan topluluk birden hızlanarak adi yürüyüşlerini, koşu biçimine dönüştürüverdiler; biraz sonra hızlarını daha artırdılar. Sahranın hareketsiz kum yığınlarını toz bulutuna çeviren bu koşu, aşiret reisinin hızını kesinceye kadar sürmüştü. Ne var ki, bu hız yarışının ardından, topluluğun hareketi bir başka biçim almıştı. Bu kez sergilenen, saklambaç oyunuydu: İrili ufaklı tüm deve kuşları, başlarını ayakları arasına sokup hareketsiz kalmışlardı.

    Görünürde bir tehlike yoktu. Peki! Bu iri kuşlar, neden, önce korkmuşcasına kaçışmışlar; sonra da duraklayıp hep birden başlarını kuma gömercesine bacakları arasına saklamışlardı.

    Bu sorunun cevabını uzunca bir süre düşümdüm. Sonra da kendimce bir çözüm yolu buldum sanıyorum. Uçamayan iri kuşlar, aralarında eğlenmek için önce koşuşmuşlar, sonra da saklambaç oynamışlardı. Yalnız bu işte çözemediğim bir sorun vardı. Oynadıkları saklambaç oyununda ebe kimdi? Oyunun kuralı gereği, deve kuşlarından biri, ebe olanı, bir yere yumularak sadece gözlerini kapatacak; ötekilerde saklanacaktı. Oysa, oyun oynayan topluluğun hepsi saklanmışlardı. Yoksa, bu oyunda benim bilmediğim başka bir kural mı vardı? Kimbilir! Deve kuşlarının bu davranış biçimleri, bir oyun değil de, düşmanlarından korunmanın bir tatbikatı, belki de savunma tabyalarının görkemli taktiğiydi.
Kaynak: Fareler Ve Pireler - Mehmed Zekâi ERYALAZ, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Hazırlayan: KuTuL KuLuB
www.hikayearsivi.net
Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

8 Mayıs 2006 - 11:25:27 - 5255 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[5874]Yorumlayan:[1]Kategori: [Diyanetten Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: MERVE 

6.1.2014 - 18:42:06

ÇOK GÜZEL ÇOK UZUN YAZMIŞSINIZ AFFERİM BİRAZ DAHA UZUN YAZSAYDINIZ

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 348993 
Toplam Yorum: 364414 
Toplam Okunma: 19483330 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş