Hikaye Öykü Masal Arşivi

 Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

30 Eylül 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Gören Gözler (İbretli Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Gören Gözler


    Hamza her sabah , güneş doğmadan kalkar , sabah namazını kılardı . Şehirde yaşadığı için , güneşin doğuşunu tam olarak izleme imkânı bulamamıştı . Bu sabah durum biraz farklı idi . Çünkü , akşamdan , Üsâme adlı kardeşinin köydeki evine misafir olarak gelmişti . Akşam köye geldiğinde , güneşin doğuşunu izlemeyi düşünmüştü .


    Sabah kalktığında , güneşin doğacağı yöne biraz yürüyüp , beklemeye başladı . Güneş gerçekten de tarif edilen yerden doğmaya başlamıştı . Güneşin , doğacağı yeri şaşırmayışına hayret etti . Elinde tuttuğu takvim yaprağında güneşin doğuş saati 05.30 olarak yazıyordu . Saat de 05.30 ‘ u gösteriyordu . Ve güneş her zamanki gibi , yine randevu yerine ve zamanına sâdık kalmıştı.....


    Elindeki takvimi biraz daha inceleyince , yılın 180 . gününde ve 6 . ayında olduğunu görmüştü . Bu rakamlar , dünyanın güneş etrafında yaptığı hareketin bir neticesi olmalıydı ...Dünyanın ; bu hareketi yaparken hiç durmaması , diğer gezegenlere çarpmayışı , yörüngesinden sapmayışı da insanı düşünceye sevk ediyordu ....


    İnsanlar , günü ; sabah , öğle , ikindi ,akşam diye vakitlere ayırmıştı . Bu sınıflama , güneşin gökyüzünde geldiği yere göre yapılmıştı . Meselâ , öğle vakti güneş tam tepede oluyordu . Bütün bunlar güneşin , vakitlerin bilinmesi için bir hesap aracı olduğunu gösteriyordu . Mevsimler de yine dünyanın güneş etrafındaki dönüşü ve  dünya ekseninin eğik olmasıyla ilgiliydi . Mevsimler olmasaydı hayat ne kadar sıkıcı olurdu ...


    Güneş doğmadan önce , her yer karanlıktı . Güneşin doğuşuyla her yer aydınlanıyordu . Güneş sanki , gökyüzüne asılmış parıldayan bir lamba gibi , aydınlatma görevini yapıyordu . Gönderdiği ışık insanların gözünü yormuyordu , ışık gücü ayarlanmıştı . Yeşil bitkiler de , gün ışığı olmadan fotosentez yapamazdı . Yapamayınca da , ne bitkiler , ne hayvanlar , ne de bunlarla beslenen insanlar yaşayabilirdi .


    Gecenin serinliği , güneşin ısıtan ışınlarıyla birlikte yerini sıcak bir havaya bırakıyordu . Bu ısı kaynağı , ne tükeniyor , ne de bir yakıt yardımı bekliyordu ... Üstelik hem aydınlatma , hem de ısıtma bedeli olarak bir ücret istemiyordu . Aklına , Elektrik Kurumu ve Doğal Gaz Kurumu gelmişti . Nasıl da 1 ay sonra faturayı yollayıp , ücretlerini istiyorlardı . Ya güneşi bizim  hizmetimize veren , bizden ne yapmamızı istiyordu ?....


    Üsâme , Hamza ‘ yı donattığı sofraya kahvaltıya çağırıyordu . Hamza , “ Hangi sofraya oturduysam rızkı veren Allah ‘ tı ” diye içinden geçirdi . Sütü tadına vara vara içerken , “ farkında olmadan ot yiyip su içiyoruz ” diye düşündü . Garipti doğrusu ; inek , koyun , manda gibi hayvanlar yeşil ot yiyip su içerek  bu tertemiz , içimi kolay ,  tadı ve rengi ota benzemeyen  sütü vermişlerdi . Bu süt , hayvanın karnındaki yarı sindirilmiş gıda ile kanı arasından süzülerek çıkıyor , insana faydalı maddeleri barındırıyordu . Sanki inek bir dönüşüm fabrikasıydı , hem de maliyeti ve işletme masrafı düşük bir fabrika .


    Yediği bal , balarısı dediğimiz küçücük bir böceğin marifetiydi . Balarısı ; dağlardan , ağaçlardan ve çardaklardan kendine ev edinmişti . Her çeşit meyveden yiyip , karnından insanlar için şifalı , çeşitli renklerde bal veriyordu . Kim bilir kaç tane arı , kaç çiçeğe uçuş yaparak bu balı yapmıştı ve bize takdim etmişti ?     


    Karnındaki tatlı ve faydalı bala , yine karnındaki zararlı zehirin karışmayışı da ilginçti . Arının o küçücük kafasında sanki bal yapma ve zehir üretme programı vardı ....


    Kurban Bayramından kalan kavurmayı yerken , sütünden faydalandığımız hayvanların aynı zamanda etinden de faydalandığımız aklına geldi . “ Bu uysal hayvanların yerine ya yırtıcı olan aslan veya kaplanı kesmek durumunda kalsaydık ne kadar zor olurdu ” diye düşündü . Hayvan sürülerinin otlağa giderken ve dönerken izlenmesi de hoş oluyordu .


    Yattığı yatağı toplarken , içindeki elyafın  koyun yünü olduğunu gördü . Hayvanların yününden , kılından soğuğa karşı korunmak için faydalanmamız da ayrı bir ikramdı . Giydiği terliğin derisi , hatta köselesi yine bir hayvandan elde edilmişti . Kısacası hayvanların hiçbir parçası israf olmuyor , bir işe yarıyordu .


    Kardeşi , komşu köye gitmek için at hazırlamıştı . At sırtında giderken , atın ne kadar uysal olduğunu düşünüyordu . Şehirde at arabası ile yük taşındığını da hatırladı . Dağlık ve kayalık yerlerde eşek ve katırın ; sıcak , susuz çöl ortamında deve gibi hayvanların yük taşımada , yolculuk yapılmasında önemi çok büyüktü doğrusu .....


    Hayvanların renklerinin farklı farklı olması göz ve gönlümüze zevk veriyordu. Her hayvan kendi yiyeceğini biliyor ve bir şekilde o rızkına ulaşıyordu .


    Gittikleri köyde, insanlar çiftçilikle geçiniyordu. Bir çiftçi toprağı yarıyor, içine tohum serpiyordu . Bu tohum, daha sonra parçalanıp, çürüyüp , yeşerecekti. Ölü olan tohumdan, çekirdekten, diri ola bir bitkinin, ağacın çıkması ne muhteşem bir olaydı. Neden bir ağaç kabuğu, bir plastik aynı işi yapamıyordu? Küçücük tohum, koskoca bir ağacın programını, şifresini taşıyabiliyordu. Toprak ta tohumu yeşertecek bir yapıdaydı.


    Çiftçi , toprağı sulamak için kanallar açmış , 30 metre derinliğindeki kuyudan çıkardığı suyu kullanıyordu . Yerin altı sanki dev bir su deposuydu . İnsanların suyu biriktirecek böyle bir depoyu yapması hem çok masraflı olurdu , hem de teknik olarak imkânsızdı.


    Traktörle toprağı süren çiftçi , yine topraktan çıkan petrolün yan ürünü olan mazotla  traktörün deposunu dolduruyordu . Traktör ; demir parçalarından , bakır tellerden , kurşun plakalı aküden , petrol türevi plastik parçalardan oluşuyordu . Tüm bunlar ; süs eşyası yapılan altın ve elmas da dahil olmak üzere hepsi topraktan çıkıyordu .


    Kupkuru , ölü gibi olan toprak , gökten inen suyla kabarıp yeşeriyor , âdeta diriliyordu. Bahar mevsiminde kupkuru bir odun parçasının yeşerip meyve vermesi de bir diriliş örneğiydi . İnsanların ölümden sonraki dirilişi de böyle olmalıydı ....


    Çiçekler , ağaçlar , bahçeler , otlar yeryüzünü süsleyen bir güzellik unsuruydu . Aynı suyla sulandıkları halde , birbirine komşu topraklarda yetişen meyvelerin , sebzelerin tadları , kokuları , renkleri , şekilleri farklı farklı oluyordu . Yemyeşil ağaçtan yakacak elde etmemiz de , ateşin varlığı da bizim için büyük birer nimetti .


    Yeryüzü ; insanların yaşamasına , rızık elde etmesine , istirahat etmesine müsait bir şekilde olup , yayılmış bir döşek gibiydi . Uzay araştırmalarında dünyamız gibi havası , suyu , toprağı , sıcaklığı , bitki örtüsü  insanların yaşamasına elverişli olan başka bir gezegene rastlanamamıştı . Bu da , dünyamızın insanlar için  hazırlandığını gösteriyordu.


    Hava ısındıkça serinleme ihtiyacı hisseden Hamza ve Üsâme , orman ve denizin bir arada olduğu sahile doğru yol aldılar . Dağların  üzerinde türlü renklerde yollar vardı . Bir ağacın gölgesinde dinlendiler . Güneşin yerine bağlı olarak gölge de zamanla  yer değiştiriyor , uzayıp kısalıyordu .


    Biraz daha gittiklerinde denizin uçsuz bucaksız , masmavi görüntüsüyle karşılaştılar . Bir balıkçının oltasındaki canlı , taptaze balıklar görülmeye değerdi doğrusu . İyi ki balıklar , biz insanlar gibi zeki yaratıklar değillerdi . Deniz , sanki büyük ve masrafsız bir saklama dolabı gibiydi . Her türlü canlıyı taptaze barındırıyor , insanların süs eşyası yaptıkları inci ve mercanı da hediye gibi veriyordu . Dağ gibi gemilerin denizi yara yara hareket etmesine , üzerinde yolcu ve yük  taşınmasına , rızık aranmasına , rüzgârın itmesiyle yol alan yelkenlileri yüzdürmesine kim izin veriyordu acaba ? Bir geminin bacasından çıkan duman rüzgârla dağılıyordu . Ya rüzgâr olmasaydı da kirli hava her tarafı kaplasaydı ?


    Hamza ve Üsâme denize girerek serinlediler , yıkandılar , oksijen dolu havasını ciğerlerine doldurdular . Denizlerdeki buharlaşma , bulutların oluşmasında da önemli rol oynuyordu . Fakat deniz buharlaşıp da bitmediği gibi , nehirlerle de besleniyordu ...


    Denizden çıktıklarında , rüzgâr püfür püfür eserek serinlik veriyordu . Rüzgâr , aynı zamanda bitki tohumlarını taşıyıp , onların üremelerine yardımcı oluyordu .


    Rüzgâr şiddetini biraz daha artırmaya başlamış , hava da kararmaya yüz tutmuştu . Herhalde bu rüzgâr , rahmet olan yağmurun bir müjdecisiydi . Gökyüzünde bulutlar harekete geçmişlerdi. Rüzgâr nasıl da tonlarca ağırlıktaki bulutları kaldırıp , yükleniyor , sürüyor , bir araya getirip üst üste yığıyordu ? Bu kadar ağırlık nasıl da yerle gök arasında  duruyordu ? Bulutlar zamanı gelince , yağmur yükünü boşaltmaya başlamıştı . Oysa 5 dakika önceki bulut yine aynı buluttu . Demek ki rüzgârın , bulutları da aşılama görevi vardı . Yağmur damlaları insanları , nazik yaprakları incitmeyecek büyüklükte ve hızda yağıyordu . Halbuki yüzlerce metre mesafeden düşen damlaların çok yüksek bir hıza ulaşması gerekirdi ... Ya tonlarca ağırlık birden boşalsaydı . Yağmuru ; ihtiyacımız olan meyveler , sebzeler , hububat , ağaçlar , hayvanlar ve nihayet insanlar  bekliyorlardı.


    Yağmurun yaptığı görevleri bizim 1 günlüğüne yapmamız istenseydi veya sadece onu buluttan indirmemiz istenseydi , kesinlikle bunları yapamazdık diye düşündü Hamza .


    Yağmur suyu ; nehir , göl , pınar , kuyu olarak yer üstünde ve altında birikiyordu . Toprağın yapısı biriktirmeye elverişli olmasaydı , insanlar bu suları nerede ve nasıl biriktirebilirdi ki ? Suyumuz yerin dibine çekilse bize kim bol su verebilirdi ki ?


    Hamza gökten inen suyun tadına baktığında tatlı ve tertemiz olduğunu gördü . Ya tuzlu olarak inseydi ; bitkiler çürür , toprak verimsiz olur , hayvanlar faydalanamaz , insanlar da birçok masrafla arıtma tesisi kurardı  herhalde . Gökten inen su , yeryüzünün ihtiyacına göre bazen yağmur , bazen kar , bazen kırağı , bazen dolu şeklinde iniyordu . İnen yağış miktarının toplam olarak da hep aynı miktarda olduğu tesbit edilmişti . Üstelik yağmur  sadece bir yere yağmıyor , yeryüzüne dağılıyordu .


    Yağmur bitince bir renk cümbüşü içinde , yay gibi düzgün gökkuşağı ortaya çıkmıştı . Hamza , gökyüzüne bir baktı , tekrar yine baktı , hiçbir çatlak ve yarık göremiyordu . Gökyüzü ; bir binanın tavanı gibi dünyayı göktaşlarından , zararlı ışınlardan , manyetik dalgalardan , gürültülerden , uzayın soğuğundan koruyacak şekilde 7 farklı tabakadan oluşuyordu .


    Hamza gökyüzüne baktığında , onun direksiz olarak yükseltildiğini de fark etmiş , gökyüzünün yerin üzerine düşmeyişine hayret etmişti . Küçük bir gecekonduda bile direk veya kolon kullanılıyorken ....


    Kuşların kanat çırparak boşlukta uçtuklarını görünce ,  “ bunları boşlukta tutan güç nedir, havaya kaldırma kuvvetini , hava direncini kim verdi ? ” diye Hamza ‘ nın  aklına çeşitli sorular geliyordu .


    Vakit akşam oluyor , güneş batı yönünden yavaş yavaş kayboluyordu . Bir bayrak yarışı gibi yerini  hilâl şeklindeki aya bırakıyordu . Hilal , Hicri aylardan  olan Recep ayının başı olduğunu da haber veriyordu .    


    Müslümanlar Ramazan Oruçlarını , Bayramlarını , Hac İbadetlerini hep gökteki ayın konumuna göre ayarlıyorlardı . Ay da tıpkı güneş gibi bir vakit hesaplama aracıydı . Ayın ışığı kendinden değildi ; güneşten alıyordu . Ayın dünya etrafındaki dönüşü hep aynı yörüngede olup , sapmıyor , kesintiye uğramıyordu .


    1 saat kadar önce ortalık aydınlık ve gündüzdü . Gündüz ; çalışıp geçim temin etmek için aydınlıktı . İnsanın beden ve ruh sağlığı için en uygun çalışma zamanı gündüzdü . Gündüzün ardından hemen gece geliyordu , arada hiç kesinti olmadan , birbirine karışmadan , birbirini izliyordu . Biri varken , diğeri olmuyordu .


    Yazın gündüzün süresi uzun iken , kışın da gecenin süresi uzun oluyordu . Bu da sürekli ve düzenli gerçekleşiyordu . Gecenin karanlığı üzerimize sürekli çökse idi , gündüzün aydınlığını Allah ‘ tan başka hangi kudret getirebilirdi ki ? Gece ise  uyuyup dinlenmek için en uygun vakitti . Ya sürekli gündüz olsaydı , dinleneceğimiz geceyi kim getirirdi ki ?


    Gökyüzü pırıl pırıl göz kırpan yıldızlarla kaplanmıştı . Yıldızlar gökyüzünü süsleyen bir ziynet gibiydi . İçlerinde daha parlak bir yıldız vardı . Bu yıldız , karada ve denizde yolculuk yapanların yön bulmakta kullandıkları yıldız olmalıydı .


    Hamza , ablası Ayşenur ‘ un ellerinde büyümüştü . Onun yaşlandığını düşünürken , kendi küçüklüğü aklına geldi .Önceden bahse değer bir şey değildi , adı bile yoktu . Hoşlanılmayan ve atılan bir damla su ‘ dan en güzel şekilde yaratılmıştı . Annesinin karnındayken hiçbir şey bilmiyordu . Sonra ; işiten , gören , konuşan , düşünen , irade ve gönül sahibi bir varlık oluvermişti . Vücuduna uygun , ruhuna uygun , her an taze ve sıcak sütü hazırda bekleyen bir anne ile karşılaştı . Bilmedikleri ve kalemle yazma öğretildi . Siyah , sarı , kızıl , beyaz renkli insanların , ayrıca birbirinden farklı yüzlerce lisanı konuşması da ibret alınacak bir olaydı . Bir et parçası olan dile yüzlerce lisanı konuşma kabiliyeti nasıl verilmişti ki ?


    Zayıf olarak yaratılmış , sonra güçlenmiş , sonra yeniden güçsüzleşip ihtiyarlayacak , yani yaratılışı tersine çevrilecekti . Ömür verilmişse tabii ki ... Sonra da , topraktan yaratılan , topraktan beslenen beden yine toprağa dönecekti ....


    Bütün bu olaylardan Hamza şu neticeleri çıkarmıştı :


    1-Kâinatta her şey mükemmel bir düzen ve uyum içindeydi .


    2-Tesadüfe kesinlikle yer yoktu . Her şey bir kanunla hareket ediyordu .


    3-Hiçbir şey boş yere yaratılmamıştı . Hiçbir şey israf olmuyor , faydalı bir şeye dönüşüyordu .


    4-Bir yerde düzen , kanun varsa ; orada bir düzenleyen , bir kanun koyucu olmalıydı .


    5-Yer ve gökte olan her şey ; insana hizmet etmesi için yaratılmıştı .


    6-İnsan da bu Kâinatın Sahibinin istekleri doğrultusunda yaşarsa , bu hizmetlerin şükrünü ödemiş olurdu .


    7-Koca kâinatı idare eden Allah , insanın idaresini başka ellere bırakmazdı .


    8-İnsanları , uçsuz bucaksız gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah ‘ın , insanları yeniden yaratabilmesi elbette ki mümkündü ve olacaktı .


Yazan-Gönderen: Oğuz BAKAR,26.09.2003 Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

23 Ağustos 2007 - 08:17:36 - 4787 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[4276]Yorumlayan:[1]Kategori: [İbretli Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: ela 

16.1.2011 - 15:03:56

güzel ama birazzzzzz uzum hikaye başarılarının devamını dilerim

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

Ehli Sünnet Alimi, Şeyh İsmail Çetin Hocaefendi'nin Eserleri, Sohbetleri ve Hakkında Herşey...

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  832
Bazen  490
Evet.  2643

Toplam: 3965 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 349055 
Toplam Yorum: 364476 
Toplam Okunma: 19491913 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş