Hikaye Öykü Masal Arşivi

 İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

29 Mayıs 2020

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Güneş Tutulması (Öğretici Hikayeler) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (KuTuL KuLuB)

Güneş Tutulması


    29 Mart 2006…


    Sabahın ilk saatleri olmasına rağmen hava bir hayli sıcaktı. Başını yukarıya doğru kaldırdı. Gözlerini kısarak güneşe baktı.


    Kendi kedine: “Bugün çok sıcak olacak galiba.” dedi. Baharın geldiğini müjdeliyordu adeta. Yolun üzerindeki kayısı ağaçları kar beyazı bir gelinlikle, bakanlara neşe saçıyordu. Bahar, çiçeklerde hayat bulmuştu.


    Tabiat, kıştan sonra yeniden diriliyor; ben yaşıyorum, kış bitti artık yeni bir hayata başlıyorum, der gibiydi.


    Kayısı ağacının altına dökülmüş olan kar beyazı çiçeklere basmamak için zıpladı. Neden basmak istemediğini de zaten anlamamıştı. İçinden öyle gelmişti. Baharın güzelliğinin ayaklar altında ezilmesine gönlü razı olmadı herhalde. Sağlı sollu yemyeşil ağaç ve mazılarla dolu bir yoldan gözlerini alamadan geçti. Başka bir dünyanın güzelliklerini iliklerinde hissetti. Aman Allah’ım bu ne güzellikti böyle! Burada hep var olan bu güzelliğin, farkına yeni mi varıyordu acaba? Aslında her gün gördüğü bu güzelliği, hiç düşünmeden, sadece gözlerine ilişip geçiveriyordu. Onun için bu sıradan bir görüntüydü. Bu günkü bu farklılığının temelinde ne olabilirdi ki? Kendisi de bilmiyordu.


    Baktıkça güzelliklerin farkına varıyor, düşünce deryasında kulaç atıp duruyordu. Çam ağaçlarının göklere uzanan kolları, güneşe daha yakın olma isteklerinden mi kaynaklanıyordu? İçinden, şunların altında biraz oturayım, etrafı seyredeyim, diye geçirdi. Gidip ağacın altına oturdu. Ormanda yalnızlık içinde kalıyormuş hissiyle derin nefesler aldı peş peşe. Tekrar gözleri gökyüzüne kaydı. Hava berrak bir billur gibiydi. Hiçbir bulut kırıntısı bile yoktu. Aklına, akşam televizyonda dinlediği, “Bu yüzyılın tam güneş tutulması Antalya, Konya… illerinde izlenecek” haberi geldi. Güneşe tekrar baktı. Daha önce hiç tam güneş tutulması izlememişti. Aslında nasıl bir ortamla karşılaşacağını da bilmiyordu. Belli ki, bugünün güzellikleri devam edecekti.


    Oturduğu yerdeki yemyeşil çimenlere, yabani otlara kaydı gözleri. Taze ot kokusunu özüne kadar hissetti. İştahı kabardı.


    Katkısızdı. Allahın verdiği bu nimet bozulmamıştı diğerleri gibi. Kopartıp yemek istedi. Eli ota uzandı. Bu arada acı bir korna sesiyle irkildi. Kafasını kaldırdı. Şehrin ortaysındaydı. Kalabalık ve gürültü devam ediyordu. Oturduğu yer mütevazı bir bahçeydi. İnsanlar bu yoğunlukta otursun, tabiiliği unutmasın, diye belediye tarafından yapılmıştı. Ota uzanan elini hızlıca geri çekti.


    Hayatın gerçeklerinin içinde olduğunu hatırladığında, yapılacak işleri aklına geldi. Bir an önce yapmalıydı sonra uygun bir yerde güneşin tutulmasını izleyecekti. Bir daha göremeyeceği bu olayı doyasıya izlemesi gerekiyordu. Televizyonlar, bu müthiş olayı izlemek için dünyanın akın akın Türkiye’ye geldiğini, Antalya ve Konya’daki otellerin dolduğunu haber veriyordu. İşte elinde fırsat vardı. Konya’daydı. En uzun tutulma Konya’dan izlenecekti…


    Evet evet kalkmalıydı. Bir an önce işlerini tamamlayıp güneşin tutulmasını izlemeliydi.


    Yürüdü. Güzellikleri bırakıp şehrin gürültüsünde kaybolmak çok hoş değildi. Ama buna mecburdu. Hülyalarla hayat olmuyordu. Şehrin ana caddelerinde kalabalığın içinde kayboldu.


    Her marketin önünden geçerken camlara alelade yazılarla yazılmış ilanlar göze çarpıyordu. “Güneş gözlükleri gelmiştir.” Güneş tutulması sırasında çıplak göle izlememek gerektiğini günlerce duymuştu. İçinden gözlük almak geçti. Ani bir kararla dükkânın birine girdi. Aldığı gözlüğü öylesine inceledi. Sıradan bir şeydi. Verdiği paraya acıdı. İçinden “Bu kadar para yazık! Herkes fırsatçı olmuş.” dedi. Aldığı gözlüğü cebine koyup yoluna devam etti.


    Bir işi kalmıştı: Oğluna verdiği sözü yerine getirmek için önceden tanıştığı bilgisayarcıya gitti. Kapıdan girince dükkân sahibi ayağa kalktı. Güler yüzle karşılayarak yer gösterip oturmasını istedi. Gösterilen yere oturdu. Karşısında nur yüzlü, uzunca sakallı, gözlerinin içi gülen, hayat dolu, yaşı ilerlemiş pırıl pırıl, birisi oturuyordu. Önemli bir mevzunun ortasına geldiğini anladı. Dükkân sahibi tanıştırmak için:


    - İbrahim Hocam, dedi.


    Dönüp:


    - Bu ağabeyimiz de Ali Osman.


    İbrahim Hoca:


    - Merhaba, dedi.


    Ali Osman konuşulanları dinledi.


    İbrahim Hoca konuşmasına devam etti:


    - Güneş tutulması konusunda yeterli bilgiye sahip olmayanlar ileri geri konuşup duruyorlar. Allah’ın ayetlerinden biri olan güneş, alışılmışın dışında bir durumu bize yaşatacak.


    Hz. Peygamber, bu olayda nasıl davranmamız gerektiğini, kendisi de bizzat yaşayarak gösteriyor Hz. Peygamber (s.a.v), oğlu İbrahim vefat ettiği zaman üzülmüştü. Aynı gün güneşin tutulmasıyla bazı insanların, güneşin de Hz. Muhammed'in üzüntüsüne ortak olduğunu öne sürmesi üzerine, Allah’ın elçisi şöyle buyurmuştu: "Şüphesiz güneş ve ay, Allah’ın ayetlerinden iki ayettir. Herhangi bir kimsenin ölümü veya dünyaya gelmesi yüzünden tutulmazlar. Siz onların tutulduğunu gördüğünüz zaman, tutulma sona erinceye kadar namaz kılınız ve dua ediniz."


    Hz. Ebû Bekir (ra) şöyle buyurmuştur: Bir kere biz Rasûlüllah (sav)'ın yanındaydık, derken güneş tutuldu. Peygamberimiz kalktı, mescide girdi, biz de girdik, bize güneş siyahlıktan sıyrılıncaya kadar iki rekât namaz kıldırdı.


    Ali Osman’ın ilgisi daha da arttı. Sanki bunları hiç duymamıştı. İçinden kendi kendine kızdı:


    - Dünyanın her yerinden akın akın Türkiye’ye gelmeyi birinci haber yapanlar, Müslüman’ın neler yapması gerektiği konusunu hiç haber yapmazlar. Bari son haber olarak verin de ne yapacağımızı bilelim.


    Gözlerini hiç ayırmadan İbrahim Hoca’yı dinlemeye devam etti.


    Çaylar yudumlanırken İbrahim Hoca’nın konuşması devam etti:


    - Güneş ve ay tutulması, zelzele, hortum, afat, sel ve salgın hastalıklar gibi tehlikeli ve korkulu hallerde, bütün olayları kâinatı yoktan var edenin kudretiyle olduğu için, namaz kılmak, uzun sureler okuyarak rükû ve secdedeki tesbihatı çoğaltarak, bu namazı uzun tutmak sünnettir. Peygamberimiz (sav), “Bu gibi korkunç halleri görünce namaza koşunuz!”  buyurmuşlardır. Rabbimiz, yaşadığımız şu dünya hayatında bize ahiret gününün geleceğinden tekrar tekrar haber verir. O büyük günün geleceğine dair birçok örnekler sunmuştur: Gecenin gelişi, sonbaharın oluşu, her canlının mutlaka bir gün ölüşü, her şeyin fani olduğunu gösterir. Güneşin doğuşu ile sabahın oluşu, ilkbaharla kâinatın yeniden canlanması, yeniden dirilmenin küçük birer numunesi olduğunu bize daima hatırlatır.


    Dükkân sahibi, zaman zaman “Çok doğru söylüyorsun.” diyor ve tasdik etmek için başını sallıyordu. Konuşmanın arasına girip:


    - Elli dört yıl sonra olacakmış, dedi.


    İbrahim Hoca söyleneni pekiştirmek istercesine konuşmasını sürdürdü:


    - Bir daha yaklaşık altmış yıl sonra görülecek olan güneş tutulması da, kıyamete yakın güneşin de bir gün ışığının solacağının, onun da öleceğinin haberini bize hatırlatıyor. Kıyamet Suresi’nde bu manzara gözler önüne seriliyor: "Göz kamaştığı, ayın tutulduğu ve güneş ve ayın bir araya getirildiği zaman! İşte o gün insan kaçacak yer nerede der?"


    Rabbimiz bu ayetle o günün geleceğinin haberini verir. Bulunduğumuz zaman diliminde kıyamet sahnelerinden birini sergileyecek. Güneş tutulması, yani güneşin ışığının bir şekilde söndürülmesi, çok büyük ve yürekleri korkudan titretecek bir olay. Kur'an- ı Kerim'de Kıyamet suresinde dünyanın son gününde olacak bir olayın temsilini bizim gözlerimize gösterecek. Allah’ın ayetlerinden iki harika varlık olan güneş ile ay, gökyüzünde bunu bize gösterecekler. Bu büyük ve kıyameti hatırlatan olay karşısında mümince bir tavır sergilememiz gerekir. Bize yakışan, o olayı gerçekleştiren Rabbimizi hatırlayıp O'nun şanını yüceltmek, O'nu en güzel kelimelerle övmektir. Bunun dışındaki her türlü davranış gaflettir. Yoksa caz müzikleriyle çılgınca, gaflet içinde kutlamak ya da sıradan bir olaymış gibi umarsız davranmak hiç değil…


    Ali Osman, İbrahim hocanın anlattıklarını artık duymuyordu. Kıyamet ve güneş tutulması arasındaki bağda düğümlenmişti. Daldı gitti. Kıyamet böyle mi olacak acaba, diye defalarca sordu kendine. Cevabını bulmak istemedi. Her şeyin sahibi yaratıcıydı. En güzelini o bilirdi. Sistemi kurduğu gibi bozabilirdi. Güneş olmazsa? Sorusuyla oturduğu yerde kalakaldı.


    Tazelenen çaylarla kendine geldiğinde gözleri saate gitti. Bir hayli ilerlemişti. Oğlunun istediklerini alıp dükkândan çıktı.


    Caddeler kalabalıktı. İnsan seli oradan oraya akıp gidiyordu. Avare dolaşanların dışında hepsinin hedefi vardı. İnsanın da hedefi olmalıydı. Güneşin de, ayın da…


    Saat 12, 30…


    Artık güneş, ayın arkasına saklanmaya başlamıştı. Yavaş yavaş ışığını kaybediyor, alacakaranlık bir görüntü ortaya çıkıyordu. İnsanların çoğunun gözünde özel yapılmış gözlükler, güneş ve ayın oyununu seyrediyordu.


    Ne müthiş bir görüntüydü! Hilalin değişik şekillerine girdikten sonra güneş adeta yok olmuştu. İnsanların duygularını da alt üst edip ürpertiyordu.


    Bir durgunluktu yaşanan.  İliklere kadar sızan bir soğukluk, ürpertici ve yakıcı… İnsan, can havliyle kurtuluş düşünür o anda.  Çünkü hayat tatlıdır, bu dünyadan kopma, düşünceleri hallaç pamuğu gibi atmaktır. Birden gündüz bitmiştir. Hayatın sonu gibi belki… Karanlık bastırıp gündüzü boğmuştur, tüm güzel renkleri yok etmek ya da hıncını almak için… Boşluk vardır sadece, karanlıklar içinde çok net görülemeyen.  Ve kuşlar oradan oraya çaresizlik içinde kanat çırpar. Güzellikler çağrıştırmayan bir sessizlik, bütün kasvetiyle çöker, boğar insanın duygularını. Bütün yaratılmışlar bu tarifi zor renksizliğe gömülür ve kaybolur.  Düşünceler farklılaşır.  Uçsuz bucaksız dünyanın sonu varmış, düşüncesi bir elektrik akımıyla geçer zihinlerden. Ve bir teslimiyet çaresizlikten…  Korkunun kokusu yayılır her bir yana. . .  Sorgulayıcı ve azabı hatırlatıcı…


    Gündüzün ortasında geceyi yaşamak ne kadar zordu! İnsanın içindeki korkular dışa yansıyordu. Artık her şey durmuştu. İnsanlar… kuşlar ve zaman… İçinden “Yoksa kıyamet?” diyecek oldu… Sözler boğazında düğümlendi.


    Ön tarafta dikilen bir kadının yanındaki çocuk sıkıca annesinin eteğine sarılmış ağlamaklı bir sesle soruyordu:


    - Anne korkuyorum. Şimdi gece mi oldu? Güneş doğmayacak mı?


    Annesi çocuğunu sakinleştirmek için ürpertici bu havanın etkisinden kurtulmak istiyordu. Aslında kendisi de ürpermişti. Nasıl etkilenmezdi; öğle vakti şehrin ışıkları yanmış, trafikte araçlar farlarını yakmıştı. Apartman dairelerinin ışıkları birer ikişer yanmaya başlamıştı.


    Çocuğunu kucağına aldı:


    - Yok, yavrucuğum korkma! Birazdan geçer. Her yer aydınlık olur. Güneş şimdi çıkacak, diyordu.


    Ali Osman güneşi izledi bir süre. Arkadan sanki başka âlemlerden bir ses işitmişçesine irkildi: “Bu olay, elli dört yıl yaşanmayacak. Ne duruyorsun? Namaz kıl namaz. Bir daha sana nasip olmayabilir?”


    Aslında böyle bir ses yoktu. Daha önceden dinlemiş olduğu İbrahim Hocanın söylediklerinden etkilenerek böyle olması gerektiğine karar vermişti.


    Koşar adımlarla yakındaki camiye yöneldi. Karanlığın ortasında, biraz önce çocuğun söylemiş olduğu “Güneş doğmayacak mı?” sorusu zihninde…


    Ya doğmazsa?


    Nurun ortasında zulmeti yaşayanlar gibi aydınlığın ortasında gece…


    Ya doğmazsa? Ya doğmazsa?


Yazar: Duran Çetin (Yazar hakkında için tıklayın)
Eser: Sana Bir Müjdem Var, Beka Yayınları,2006 (Kitabı temin için tıklayın)Kaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

7 Temmuz 2007 - 11:06:31 - 4710 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[7679]Yorumlayan:[1]Kategori: [Öğretici Hikayeler]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır] Bu Hikayeyi Paylaş EkleBunu RSS Ekle Butonu


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: mustafa 

25.2.2009 - 11:01:59

hiç ödevime yardım etmedi beyenmedim

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

İslami Kadın Aile Evlilik ve Aile Hayatı Hakkında Herşey... Sümeyye Diyarı

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


Kerim Melleş'in Videoları
EĞLENCE
Kim 500 Milyar İster-1 (Yarışma)
Kim 500 Milyar İster-2 (Yarışma)
Passaparola (Yarışma)
Kilonuz Kadar Altın Kazanın (Yarışma)
Çocuklar İçin (Yarışma)

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-1
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-2
Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler-3


Bilginizi TEST Edin
  RESİM ARŞİVİ
BEBEK RESİMLERİ MANZARA RESİMLERİ
CAMİ RESİMLERİ  

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:Üye Ol - Şifremi UnuttumReklam ver

  ANKET
Hayat Gerçekten Bir Hikaye Mi?
Hayır  829
Bazen  486
Evet.  2634

Toplam: 3949 oy kullanıldı.

 

  İSTATİSTİK
Toplam Kategori: 46 
Toplam Hikaye: 4161 
Yazı-Yorum: 20 
Editör Sayısı: 6 
Onaysız Üye: 1 
Onaysız Yorum 321150 
Toplam Yorum: 336571 
Toplam Okunma: 19075053 


Reklam ver

  GÜZEL RESİM VE SÖZ

 

Editör Yazı - Yorum

HikayeArsivi

Hikaye Arşivi Üyelerine

Telvin

Karagül-Çıldırma Provası

SehL

Anlamını Yitirmiş Satırlar...

ercanharmanci

Yazı-yorum 'u yok

Hüseyin USLU

Yazı-yorum 'u yok


Tüm
Editörler

 Tüm
Yorumlar


Online Editörler

Sitede hiç editör yok / Son 5 dk. içinde


 

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:

01-İbretli Hikayeler
02-Dini Hikayeler
03-Yaşanmış Hikayeler
04-Duygusal Hikayeler
05-Sevgi Hikayeleri
06-Aşk Hikayeleri
07-Din Büyüklerinden Hikayeler
08-En Güzel Dini Hikayeler
09-Masal Demeti
10-Hayatın İçinden Hikayeler
11-İran Hikayeleri
12-Dostluk Hikayeleri
13-Mevlanadan Hikayeler
14-Kıssadan Hisseler
15-Çocuklar İçin Hikayeler
16-Doğruların Öyküsü
17-Komik Hikayeler
18-Nasreddin Hocadan Hikayeler
19-Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
20-Kurandan Hikayeler
21-Resulullahtan Hikayeler
22-Kelile ve Dimne
23-Tarihi Gerçekler
24-Gerçek Hayattan Hikayeler
25-Türk Tarihinden Damlalar
26-Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
27-Diyanetten Hikayeler
28-Renkli Hikayeler Masallar
29-Sesli Hikayeler
30-Resimli Hikayeler
31-Sizden Gelen Hikayeler
32-İngilizce Hikayeler
33-Padişahlardan Hazır Cevaplar
34-Türkü Hikayeleri
35-Tarihi Hikayeler Öyküler
36-Siyasi Hikayeler Hatıralar

 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2019 © Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB - Kerim Melleş

HİKAYE KATEGORİLERİNİN TÜMÜ:
1-İbretli Hikayeler
(Birbirinden İbretli Hikayeler-Öyküler)2-Dini Hikayeler(Dini-Ahlaki Ders Veren Hikayeler)3-Yaşanmış Hikayeler(Yaşanmış, Gerçek Hayat Öyküleri)4-Duygusal Hikayeler(Duygu Yüklü, Duygusal Hikayeler)5-Sevgi Hikayeleri(Sevgi Dolu Hikayeler)6-Aşk Hikayeleri(Aşk ve Aşkı Anlatan Hikayeler)7- Din Büyüklerinden Hikayeler(Dini Önderler ve Alimlerden Hayat Hikayeleri)8-En Güzel Dini Hikayeler(Güzele Yelken Açan Dini Hikayeler)9-Masal Demeti (Masallarla Yüklü Bir Demet)10-Hayatın İçinden Hikayeler(Hayatın İçinden Seyrettiğimiz Hikayeler)11-İran Hikayeleri(İran Nesrinden Seçme Hikayeler-Öyküler)12-Dostluk Hikayeleri(Dostluğu,Örnek Dostlukları Anlatan Hikayeler)13-Mevlanadan Hikayeler(Mesnevi'de Geçen Mevlana Hazretlerinden Hikayeler)14- Kıssadan Hisseler(Kıssadan Hisse Dedirten Hikayeler)15-Çocuklar İçin Hikayeler(Çocuklara Yönelik Eğitici Hikayeler)16-Doğruların Öyküsü(Doğruların Öyküleri)17- Komik Hikayeler(Güldüren, Güldürürken Öğreten Hikayeler)18-Nasreddin Hocadan Hikayeler(Nasreddin Hocanın Pratik Zekası ve Saflığıyla)19- Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler(Sahabenin ve Evliyaların Hayatından Süzülen Gerçekler)20-Kurandan Hikayeler(Kuranda Geçen Kıssalar,Hikayeler)21-Resulullahtan Hikayeler(Resulullah Efendimizin Hayatından Eğitici Tablolar)22- Kelile ve Dimne(Beydebadan Günümüze Uzanan Klasikler)23-Tarihi Gerçekler (Tarihte Yaşanmış Gerçek Olaylar ve Durumlar)24- Gerçek Hayattan Hikayeler(Gerçek Hayat Hikayeleri)25-Türk Tarihinden Damlalar(Türk Tarihine Işık Tutan Tarihi Olaylar)26- Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler(Bediüzzaman Hazretlerinin Hayatından Kesitler)27-Diyanetten Hikayeler(Diyanet Yayınlarından Çıkan Hikaye Kitaplarından Seçmeler)28-Renkli Hikayeler(Renkli Tarihi Hikayeler Öyküler)29-Sesli Hikayeler(Seslendirilmiş Hikayeler)30-Resimli Hikayeler(Resimli Çizgilerle Hikayeler)31- Sizden Gelen Hikayeler(Sizin Gönderdiğiniz Hikayeler-Öyküler)
linkler  

Site Ekle   islami Linkler Dini Hikayeler Arama Motoru Sanalalan - Bedavalar.com Kaliteli Siteler