Hikaye Öykü Masal Arşivi

 

Hikayelerin Dünyasına Açılan Eşsiz Bir Kapı

22 Ocak 2021

Sık Kullanılanlara Ekle  Anasayfan 
              Yap Ziyaretçi Defteri

  Hansel Ve Gretel (Masal Demeti) :. Hikaye Öykü Masal Arşivi .:

MENÜLER
Ana Sayfa
Arşiv
Sitenize Ekleyin
Hikaye Ekleyin
Editörlere Mesaj Gönder
Editörlük Başvurusu
Yardım / İletişim
Reklam
Basında HikayeArsivi
Künye
Ziyaretçi Defteri
Tavsiye Siteler
HİKAYE KATEGORİLERİ
İbretli Hikayeler
Dini Hikayeler
Yaşanmış Hikayeler
Duygusal Hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Din Büyüklerinden Hikayeler
En Güzel Dini Hikayeler
Masal Demeti
Hayatın İçinden Hikayeler
İran Hikayeleri
Dostluk Hikayeleri
Mevlanadan Hikayeler
Kıssadan Hisseler
Çocuklar İçin Hikayeler
Doğruların Öyküsü
Komik Hikayeler
Nasreddin Hocadan Hikayeler
Sahabeden ve Evliyaullahtan Hikayeler
Kurandan Hikayeler
Resulullahtan Hikayeler
Kelile ve Dimne
Tarihi Gerçekler
Gerçek Hayattan Hikayeler
Türk Tarihinden Damlalar
Bediüzzamanla Yaşayan Öyküler
Diyanetten Hikayeler
Renkli Hikayeler
Sesli Hikayeler-Masallar
Resimli Hikayeler
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce Hikayeler
Padişahlardan Hikayeler-Öyküler
Türkü Hikayeleri
Tarihi Hikayeler-Öyküler
Siyasi Hikayeler-Hatıralar
Öğretici Hikayeler
Hüzün Zamanı Hikayeleri
Hazır Cevaplar Espriler
Dede Korkut Hikayeleri-Destanlar
Keloğlan Masalları (Görüntülü)
La Fontaine Masalları
Atatürk Hikayeler - Hatıralar
Tanıdığım Ünsüzler
Gazali İHYAdan Hikayeler
Ramazan-Oruç Hikayeleri

Hikaye-Öykü Ara[Detaylı Arama]


Yeni Eklenen 15 Hikaye
Radar Var
Yok Oluşun Filizlenmesi
Yanılgının Gözyaşları Ve Benlik Kavgası
Ayşecik ve Yasemin Sultan
Şöhretin Bedeli
Bücür Zürafa
Deve Kervanı
Nerede Görüşelim
Rafadan Yumurta
Sabrın Zirvesi
Recep Ayında Oruç
Oruçlu Musunuz, Değil Misiniz?
Oruç İman Ettirdi
Orucu Bazen Bozmak Gerek
Onların Ameli Yok

En Çok Okunan 15 Hikaye
Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğünden
The Adventure of the Three Garridebs
Dracula - Story
İşte Aşk
Uyuyan Güzel
Hz. Yunus Ve Balık
Sevgi Üç Türlüdür
Uyku Masalı
Dostluğun Öyküsü
Hansel Ve Gretel
Haddini Aşmanın Zararı
Ona "Sevdiğinizi" Söyleyin
Evlilik
Çirkin Ördek
On Çinli


Reklam ver

Mail List
Sitemizin yeniliklerinden ilk sizin haberiniz olsun.
İsim:
Mail:
 


Editör Giriş

Google
Sitemiz hakkındaki görüşlerinizi ZİYARETÇİ DEFTERİNE yazarsanız seviniriz.


Ziyaretçilerimiz ve Hikaye Dostlarının Dikkatine:

www.hikayearsivi.net olarak 2002 yılından itibaren yayın faaliyetimizi sürdürmekteyiz. İnternet üzerinde yayın yapan birçok sitenin içeriğinde, sitemiz içeriği kullanılmaktadır. İlk defa birçok kategori altında hikaye-öykü ve masalları paylaşmaya başlayan sitemiz, bu konuda da diğer sitelere örnek olmuştur. Sitemizin ve içeriğinin genişlemesine ve sitemizin tanıtımına siz değerli ziyaretçilerimizin katkısı çok önemlidir. Sitemiz içeriğini paylaşırken, mutlaka kaynak olarak www.hikayearsivi.net den alıntılandığını belirterek içeriğimizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kaynak belirtmeden, içeriğimizi alan onlarca site ve ziyaretçi, çalışmalarımızdaki emeğe karşı bizi şevksiz bırakmaktadırlar. Lütfen sitemizin tanıtımına sizde katkı sağlayın. (A.Kerim MELLEŞ & Mehmet Zahid MELLEŞ)

Hansel Ve Gretel
[Masal Demeti]

   Bir zamanlar Hansel ve Gretel adında iki kardeş varmış. Anneleri onlar daha bebekken ölmüş. Odunca olan babaları, anneleri öldükten birkaç yıl sonra tekrar evlenmiş. Oduncunun yeni karısı hali vakti yerinde bir aileden geliyormuş. Ormanın kıyısında virane bir kulübede oturmaktan ve kıt kanaat yaşamaktan nefret ediyormuş. Üstelik üvey çocuklarını da hiç sevmiyormuş.

   Hansel ve Gretel çok soğuk bir kış gecesi, yataklarına yatmış uyumaya hazırlanırken, üvey annelerinin babalarına, “Çok az yiyeceğimiz kaldı. Eğer bu çocuklardan kurtulmazsak, hepimiz açlıktan öleceğiz,” dediğini duymuşlar.

   Babaları bağırarak karşı çıkmış. “Tartışmaya gerek yok,” demiş karısı. “Ben kararımı verdim. Yarın onları ormana götürüp bırakacağız.”

   “Endişe etme,” diyerek kardeşini teselli etmiş Hansel. “Evin yolunu buluruz.” O gece Hansel geç saatlerde gizlice dışarı çıkmış ve cebine bir sürü çakıl doldurmuş.

   Sabah olunca, ailece ormana doğru yürümeye başlamışlar. Yürürlerken Hansel cebindeki çakılları kimseye fark ettirmeden atıp, geçtikleri yolu işaretlemiş. Öğle üzeri babalarıyla üvey anneleri onlar için bir ateş yakmışlar ve hemen geri döneceklerini söyleyip ormanın içinde yok olmuşlar. Tabii geri dönmemişler.

   Kurtlar etraflarında ulurken tir tir titreyen Hansel ve Gretel ay doğana kadar ateşin yanından ayrılmamış.

   Sonra ay ışığında parlayan çakılları izleyerek hemen evin yolunu bulmuşlar. Babaları onları görünce sevinçten havalar uçmuş. Üvey anneleri de çok sevinmiş gibi davranmış ama aslında kararını değiştirmemiş. Üç gün sonra onlardan kurtulmayı tekrar denemek istemiş. Gece, çocukların odasının kapısını kilitlemiş. Bu sefer Hansel’in çakıl toplamasına izin vermemiş. Ama Hansel zeki bir çocukmuş. Sabah ormana doğru yürürlerken, akşam yemeğinde cebine sakladığı kuru ekmeğin kırıntılarını yere saçıp arkasında bir iz bırakmış.

   Öğleye doğru üvey anneleriyle babaları çocukları yine bırakıp gitmişler. Onların geri dönmediklerini görünce, Hanse ve Gretel sabırla ayın doğup yollarını aydınlatmasını beklemişler. Ama bu sefer geride bıraktıkları izi bulamamışlar. Çünkü kuşlar bütün ekmek kırıntılarını yiyip bitirmişler.

   Bu defa çocuklar gerçekten de kaybolmuşlar. Ormanda, üç gün üç gece, aç açına ve korkudan titreyerek dolanıp durmuşlar. Üçüncü gün, bir ağacın dalında kar beyazı bir kuş görmüşler. Kuş onlara güzel sesiyle şarkılar söylemiş. Onlar da açlıklarını unutup kuşun peşine düşmüşler. Kuş onları tuhaf bir evin önüne getirmiş. Bu evin duvarları ekmekten, çatısı pastadan ve penceleri şekerdenmiş.

   Çocuklar tüm sıkıntılarını unutmuşlar ve eve doğru koşmuşlar. Tam Hansel çatıdan, Gretel de pencereden bir parça yiyecekken içeriden bir ses duyulmuş: “Evimi kim kemiriyor bakiim?” Bir bakmışlar kapıda dünya tatlısı yaşlı bir teyze. “Zavallıcıklarım benim,” demiş kadın, “girin içeri.” Içeri girmişler ve hayatlarında hiç yemedikleri yiyecekleri yemişler. O gece kuş tüyü yataklarda yatmışlar.

   Fakat sabah her şey değişmiş. Yaşlı kadın dikkatsiz çocukları tuzağa düşürmek için evini ekmek ve pastadan yapmış bir cadıymış meğer. Hansel’i saçlarından tuttuğu gibi yataktan kaldırmış ve onu bir ahıra kilitlemiş. Sonra da Gretel’i sürüye sürüye mutfağa götürmüş.

   “Kardeşin bir deri bir kemik!” demiş cırtlak bir sesle. “Ona yemekler pişir! Onu şişmanlat! Eti budu yerine gelince ağzıma layık bir yemek olacak! Ama sen hiçbir şey yemeyeceksin! Bütün yemekleri o yiyecek.” Gretel ağlamış, ağlamış, ama çaresiz cadının söylediklerini yapmış.

   Neyse ki Hansel’in aklı hâlâ başındaymış. Gözleri pek iyi görmeyen cadıyı kandırmaya karar vermiş. Cadı şişmanlayıp şişmanlamadığını anlamak için her sabah Hansel’in parmağını yokluyormuş. Hansel de parmağı yerine bir tavuk kemiği uzatıyormuş ona. “Yok, olmaz. Yeterince şişman değil!” diye bağırıyormuş cadı. Sonra da mutafa gidip Gretel’e daha fazla yemek yapmasını söylüyormuş.

   Bu böyle bir ay sürmüş. Bir gün artık cadının sabrı taşmış. “Şişman, zayaf fark etmez. Bugün Hansel böreği yapacağım!” diye haykırmış Gretel’e. “Fırına bak bakalım hamur kıvama gelmiş mi!” Korku içinde yaşamasına rağmen Gretel’in de Hansel gibi hâlâ aklı yerindeymiş. Cadının onu fırına iteceğini anlamış.

   “Başımı fırına sokamıyorum! Hamuru göremiyorum!” diye sızlanmış. Cadı elinin tersiyle Gretel’i hızla kenara itmiş ve başını fırına sokmuş. Gretel bütün gücünü toplayıp yaşlı cadıyı fırının içine itmiş, sonra da arkasından kapağı kapamış.

   Hansel böylece kurtulmuş, ama hâlâ eve nasıl gideceklerini bilmiyorlarmış. Tekrar ormana dalmışlar. Bir süre sonra karşılarına bir dere çıkmış. Bir ördek önce Hansel’i sonra da Gretel’i karşı kıyıya geçirmiş. Çocuklar birden bulundukları yeri tanımışlar. Hızla evlerine doğru koşmuşlar.

   Onları karşısında gören babaları çok mutlu olmuş. Sevinç gözyaşları içinde, onları ormanda bıraktıktan kısa bir süre sonra o acımasız üvey annelerinin ailesinin yanına gittiğini söylemiş. Yaptıkları için üzüntüden nasıl kahrolduğunu anlatmış.

   Babalarını bir sürpriz daha bekliyormuş. Hansel ceplerinden, Gretel de önlüğünün cebinden cadının evinde buldukları altın ve elmasları çıkartmışlar. Ailenin tüm sıkıntıları sona ermiş böylece. O günden sonra da ömürlerini mutluluk içinde sürdürmüşler.
   

Grimm KardeşlerKaynak: Hikaye-Öykü-Masal Arşivi: www.hikayearsivi.net
Bu hikayeyi beğendi iseniz, veya fikrinizi diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız lütfen YORUMUNUZU yapın. Sadece 1-2 saniyenizi alacaktır.


Önemli Not: Lütfen hikayeyi kullanacaksanız; www.hikayearsivi.net den alıntı yaptığınızı ve kaynağını belirtiniz.

23 Haziran 2004 - 20:52:09 - 6057 günlük
Ekleyen editör: HikayeArsivi

Okuyan:[46543]Yorumlayan:[72]Kategori: [Masal Demeti]
[Arkadaşına Gönder][
Yazdır]


Yorumlar:

[ Yorum yap ]


Yazan: alperen 

5.3.2014 - 15:58:07

bunun kısası yokmuydu daha çok lazım oluo

Yazan: Esin 

30.12.2013 - 19:23:13

Birazcıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııık komik

Yazan: anonim 

28.3.2013 - 13:47:01

bnm bildiğim yola ekmek bırakıyo annem bana hep öyle anlatırdı ama olsun ben bunu yazıyim genede bnm en sevdiğim hikayelerden 3.sü budur.Bu sitenin adminine çok teşekkür ederim iyiki bu hikayeyi yazmış yoksa performans ödevinden sıfır alırdım :)

Yazan: Ahmt 

4.3.2013 - 23:27:00

Süper ötesiii süper süper süper.

Yazan: sıla 

17.2.2013 - 16:28:48

harikaydı teşekkürler ödemi kurtardım :) çok teşekkürler

Yazan: BÜŞRA ORAL 

30.1.2013 - 20:56:07

çok işime yaradı

Yazan: TOLGAHAN TİMUR 

6.1.2013 - 17:35:50

iyi bir hikaye

Yazan: şeyma karakaş 

9.12.2012 - 13:44:19

çok süüperrrrrr

Yazan: şeyma karakaş 

9.12.2012 - 13:43:17

çok güzeldi bunun tiyatrosunu canlandırdık ve öğretmenim 10 puan verdi yaşasın!!!...:

Yazan: emine 

20.2.2012 - 17:23:21

süüüüüper bunun tiyatrosunu yapacağız..................

Yazan: cem 

8.2.2012 - 16:29:55

ebru ceren kızlar siz bu hikayenin ana kaynağını anlamamışsınız

Yazan: celal kaplan 

6.2.2012 - 17:42:22

harikaaaaaaaaaaaaaaa

Yazan:  

28.1.2012 - 19:07:04

çoooooook güzel

Yazan: ayten 

23.1.2012 - 23:17:53

çok beğendim ingilizce ödevi için harika ...

Yazan: buse 

24.12.2011 - 16:48:26

bence cok guzeldi

Yazan: eylül 

12.10.2011 - 20:47:45

bencede çok güzel.

Yazan: helin 

8.5.2011 - 21:09:30

bü hikayeyi çok sevdim tam üçkez okudum

Yazan: asminsönmez 

26.4.2011 - 18:45:46

bencebuhikayeçokgüzel

Yazan: büşra 

1.2.2011 - 10:31:24

küçükken ailem bu hikayeyi anlatmadan uyuyamazdım yani kısacası çok güzel bir hikaye

Yazan: . 

24.11.2010 - 18:38:40

bu ne ya saçma

Yazan: leyla 

7.10.2010 - 19:41:27

çok güzel

Yazan: dilara 

27.5.2010 - 21:51:28

BU KİTAP BENDE VAR ÇOK GÜZEL KİTAP...OKUYORUM ŞEVVAL DEDİĞİN GİBİ...ÇOK GÜZEL YANİ...

Yazan: Yasemin 

16.5.2010 - 20:13:40

Bu hikaye bence cok danik ve kelimeler anlaşılmıyor

Yazan: muammer 

2.4.2010 - 20:48:11

aga ingiliszce odevi ben bunu moder halegetirecem belki paylaşırım

Yazan: gamze 

30.3.2010 - 18:55:52

bzm hoca 8 sınıf bzm kitabımızda bu hanser ve gratel adlı hikaye varda hoca türkçeye çevirin dedi acaba okul kitabındada aynı şey mi anlatılmak istemiş onu yazcam da lütfen bilgi verin

Yazan:  

30.3.2010 - 15:58:07

hiç açıklamalı degil beyenmedim

Yazan:  

23.3.2010 - 00:23:21

süperrr saol siteee

Yazan: hazal 

15.3.2010 - 14:30:35

istedigimi buldum ingilizcesi olsaydı daha iyi olurdu

Yazan: zeynep 

14.3.2010 - 11:14:03

süper masallardan en çok bu masalı seviyorum ama annelerini sevmiyorum

Yazan: hilal 

14.3.2010 - 11:12:24

süper masallardan ençok bunu seviyorum ama annelerini sevmiyorum çok kötü

Yazan: hilal 

14.3.2010 - 11:10:04

süper masallardan en çok bunu seviyorum üvey nnelerini hiç sevmiyorum

Yazan: kerem 

7.3.2010 - 13:38:32

çok güzel bir hikaye en sevdiğim hikaye bu.

Yazan: elif 

6.3.2010 - 09:38:43

çoooook güzel

Yazan: nilsan su 

1.3.2010 - 19:26:55

çok güzel bir hikaye kim yazdığsa teşkkk 2957

Yazan: melek 

14.2.2010 - 08:19:45

mutlu sonda yine iyiler kazandı çok güzel bir masal dı herkese tavsiye ederim

Yazan: sınem kobal 

11.2.2010 - 13:48:34

bence harika herkez böyle sıtelere girmeliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Yazan: büşra 

10.2.2010 - 21:10:24

Eh işte bide şu türkçe dersleri olmasaaaa ama paylaşım için teşekkürler :)

Yazan: damla 

7.2.2010 - 11:53:48

bu hikaye çok hoşuma gitti begendim bütün siteler de böyle olsaaa

Yazan: derya 

6.2.2010 - 13:15:10

bana ingilizcesi lazım bu masalın ama hiç güzel bir masal deil

Yazan: beyza 

3.2.2010 - 13:56:50

ben bunu okuyup özetliyecem ama çok güzel ben bunu çok beğendim sizede tavsiye ederim

Yazan: ilknur 

19.1.2010 - 10:18:52

çok güzel herkesi okumasını terçih ederim

Yazan: şeval 

2.1.2010 - 13:45:51

'harikaa bi sey ben buna bayldm bende bunun hikayesi var ama o yanlıs 'ben bu hikayeye bayıldım'tam anlamıyla harikaa ve göz karartcı

Yazan: merve 

22.12.2009 - 21:18:16

çok güzel

Yazan: hatice 

21.9.2009 - 18:06:53

bence harikaaaaaaaaaaa ya müthiş ama mutlu edici bölümü üvey annelerinin pişman olmasıydı.bide altınları almaları müthişşşşşşya sevgilerimle...

Yazan: hgh 

13.9.2009 - 12:54:23

aman çok uzun

Yazan: hilal 

31.7.2009 - 10:33:36

çok gozel

Yazan: talha 

12.5.2009 - 09:39:57

bu hocamızın anlattığıyla aynı deyil bence düzelitilmeli

Yazan: OĞUZ 

23.4.2009 - 10:52:25

bence çok acıklı ve güzel allah bize göstermesin İNŞALLAH

Yazan: ayşe 

12.4.2009 - 11:50:17

yaa bunun ingilizcesi yok mu?

Yazan: hasan 

2.4.2009 - 21:06:13

ingilizcesi 8. sınıf kitabında var

Yazan: neva 

31.3.2009 - 16:31:31

aynen öyle ing. hocası ödev verdi ingilizcesini bilen varsa mail atsın.................

Yazan: dilara 

30.3.2009 - 19:00:36

bana ingilizcesi lazım bunun

Yazan: dilara 

30.3.2009 - 18:58:48

ya bana bunun ingilizcesi lazım

Yazan: abdullah 

27.3.2009 - 19:39:59

bunun ingilizcesi yokmuya bilen benim mail i eklesin ve göndersin lütfennnnnnnnn

Yazan: bengü 

25.3.2009 - 18:06:11

tam anlamıyla harikaaaaa

Yazan: suat@can.net 

24.3.2009 - 21:40:45

bence süper ya

Yazan: nazan_hani bana_hanibana 

23.3.2009 - 16:20:33

bu hikaye çok güzel bir hikaye biz çok begendik İNGİLİZCE ÖGRETMENİ Mİ ÇOK SEVİYORUM

Yazan: burhan 

8.3.2009 - 13:25:45

bunun ingilizcesi yokmu

Yazan: ırmak 

28.2.2009 - 13:43:18

bunun ingilizcesi yok mu

Yazan: sofya 

27.2.2009 - 20:10:01

çok güzel ama azıcık renkli olsaydı keşke

Yazan: gamze 

25.2.2009 - 16:58:50

ßen ßu hikayeyi sevdim güzel ßısey ingilzce hocmızda ßunu zaten ödev vemıstı iyi olmus ßu site ßence çok qüzekl ülkü ßora iLköğRetm okuLuna ve 8/f ve bütün hocalarıma selamlar ve sevgiler hepsini çok seviyorum

Yazan:  

11.2.2009 - 16:44:35

ben bu siteyi beğenmedim bn bu hikayenin ingilizcesini istemiştim bana türkçesi geldiii:S:s:s:s

Yazan: şeval 

5.2.2009 - 15:39:08

bence bu hikaye çok ama çok güzel ben herzaman okuyorum hayranınım

Yazan: şevval 

2.2.2009 - 21:44:03

çok güzel bi hikaye yani hikaye küçüklere büyüklerle gece yatarken okumaları lazım güzel bir hikaye

Yazan: yasemin 

4.1.2009 - 12:50:26

bencede çok amaçok güzel keşke televizyonda da çizgi filimi yayınlasın istiyorum.

Yazan: esma 

4.12.2008 - 22:07:09

bence çoooooooooookkkkkkkkkk ama çooooookkkkkkkk hhhhoooooşşşşşştu...

Yazan: mrv 

23.11.2008 - 15:55:51

süper bir hikaye bunu ders için gerçek hayata göre uyarlamam gerekiyor

Yazan: hümeyra 

19.10.2008 - 11:11:48

çok güzel bir hikaye herkesin okumasını tafsiye ederim

Yazan: irem 

8.3.2008 - 12:44:51

En çok sevdiğim hikayelerden bir tanesi.

Yazan: atik 

9.2.2008 - 15:07:45

gercekten müthiş bi hikaye

Yazan: ebru 

30.10.2007 - 20:50:56

bence hikaye çok ilginç we çok güzel.insanın ilgisini çeken bir hikaye türü......:)

Yazan: ceren 

30.1.2007 -

çok güzel bir hikaye en sevdiğim hikaye bu.

Yorumlarınızı Yapın:
 

İsim:  *
Mail:  *
Yorum:
 
*
Kalan karakter:
 


* Doldurulması zorunlu alanlar.
Html kod kullanılamaz. IP adresiniz kaydedilecektir.
 

Sayfa: 1

Reklam ver

 
 

.: Günün Ayeti :.

.: Günün Hadis-i Şerif-i :.

.: Günün Sözü :.

     


 
Google

Sitemizden alınan tüm hikaye-öykü-masal ve materyaller için link verilmesi zorunludur.
Site içeriğini kullanmak için site yönetimiyle [kutulkulub@gmail.com] irtibata geçerek istifade edebilirsiniz.

 
 Hikaye Arşivi  
Kerim Melleş-KuTuL KuLuB © 2002-2020  ©  Hikaye Öykü Masal Arşivi
Sayfamızı en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz...

  KuTuL KuLuB-A.Kerim Melleş